You are currently viewing Co znaczy talent?
Co znaczy talent?

Nie będę oszukiwał, że można czegoś nauczyć się podświadomie i bez głębszego wnikania w zagadnienia. Tak samo nie będę oszukiwał, że wystarczy talent. Otóż nie. Nie jest tak. Talent istnieje jako pewna łatwość, czy predyspozycja do uczenia się. Ale nie zastąpi to procesu nauczania. Nawet mój profesor twierdził, że jego osiągnięcia to tylko 95 % pracy, a reszta to może właśnie ten talent. Psychologia zauważyła, że osoby z malutkich miasteczek, gdy idą do szkół w dużych miastach i żyją w internacie, mają duże zaległości do młodzieży tak zwanej miastowej. Ale po kilku latach owa młodzież z internatu systematycznie pracując nad poznawaniem nowego otoczenia , szybko przerasta w wiedzy młodzież miastową. To pokazuje, że osoby nic nie umiejące szybko nauczą się, jeżeli robią to systematycznie. A te osoby, które uważały się za utalentowane i to im wystarczyło, mogą nie zauważyć jak przerosną ich z owego czasu mniej zdolni. No przecież będą dalej mieli swoje 5 % . Tylko, że systematycznie uczący się nawet bez talentu, mogą osiągnąć do 95% skuteczności.
Zatem jakie są wskazana przed egzaminami?
Jak wiadomo egzaminy mają charakter konkursowy. Czyli, ten kto będzie lepszy, ten ma więcej szans na zdanie. A nauka, albo jak kto woli pamięć, to tylko proces budowania w naszym umyśle ścieżek /połączeń miedzy neuronami. To te ścieżki, które w sobie stworzyliśmy, pozwalają nam na znajdywanie rozwiązań dla danego zadania. Oczywiście działa to wtedy, jeżeli mieliśmy przygotowanie w danej dyscyplinie. A jeżeli do tego długotrwale ćwiczyliśmy przed egzaminem, to najprawdopodobniej będziemy nawet wymiatać konkurencję.
W tym miejscu warto jest przypomnieć, że nasz umysł w stresie egzaminacyjnym może coś nam sparaliżować z naszej wiedzy. W takim wypadku, naszą wiedzę zastępują nasze nawyki. To jak automatyczny pilot, który poprowadzi nas do celu. I w tym miejscu nasze ćwiczenia właśnie wypracowały takie procedury, robiąc z nich tak zwane nawyki. To bardzo dobra wiadomość.
A co kryje się za stwierdzeniem, wypracowania poprawnych nawyków, napiszę w następnym artykule.