You are currently viewing Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski, to miejsce które zasługuje na szczególną uwagę poprzez  swoją wyjątkowość. Jest to teatr impresyjny, który nie ma na stałe obsady aktorów, bowiem na deskach tego teatru goszczą aktorzy z całego świata. Projektantem tego miejsca jest włosi architekt Renato Rizziego, który stworzył bardzo ciekawą architekturę teatru, poprzez połączenie polskiej architektury z elementami teatru szekspirowskiego. 

Aby dobrze poznać okoliczności powstania tego miejsca należy wrócić pamięcią do bardzo odległych czasów, kiedy to w XVII wieku na terenie ówczesnego Teatru Szekspirowskiego istniała Szkoła Fechtunku. Kiedyś działała tutaj szkoła szermierska – odbywały się tu ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Również angielscy aktorzy którzy przypływali do miasta, wystawiali na deskach teatru dzieła Szekspira. Geneza istnienia tego miejsca, była inspiracją do powstania współczesnego teatru, którego budowa została rozpoczęta w 2011 roku i trwała trzy lata. Szekspirowski Teatr Gdański który stanął w tym miejscu w 2014 roku powstał z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Gdańska. Ma na celu zarówno upowszechnianie teatralnej kultury oraz kreację artystycznych działań. Co roku przy udziale fundacji GTS odbywa się tutaj Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, którego celem jest szerzenie dzieł Wiliama Szekspira, przez zagranicznych i polskich wykonawców. 

Budynek zachwyca swoją oryginalnością i nie da się przejść obok niego obojętnie. bardzo nowoczesna architektura wyróżnia się na tle historycznej zabudowy miasta. Swoją bryłą Gdański Teatr Szekspirowski przypomina czarną łódź. Została ona bowiem wykonana z antracytowej cegły. Konstrukcja teatru jest masywna a jej charakterystyczny element to otwierający klapami do góry – dach.