Chciałbym Wam przedstawić wybitnego i niepowtarzalnego artystę, malarza, rysownika, grafika i rytownika rokoka. Domyślacie się, kto to może być? Podpowiem jeszcze, że to ostatni z wielkich mistrzów weneckiego malarstwa dekoracyjnego. To nikt inny jak Giovanni Battista Tiepolo!
Tiepolo urodził się w Wenecji i był tam szkolony przez Gregorio Lazzarini. Był pod dużym wpływem artystycznym swoich bliskich rówieśników: Piazzetty i Ricci’ego, ale chyba najwięcej zawdzięcza swojemu poprzednikowi – Paola Veronese. Tiepolo przyciągał melancholijny styl z silnymi kontrastami światła, cienia i światłocienia. Tak silne odcienie światła i ciemności, w połączeniu z autentycznym dramatyzmem można zobaczyć w jego pierwszej pracy: Ofiara Izaaka (1716 rok). Imię Tiepolo po raz pierwszy pojawiło się na listach weneckiej gildii malarzy w 1717 roku, jako niezależny malarz. Jego edukacja artystyczna była dość złożona i różnorodna. Badał dzieła zarówno ówczesnych weneckich artystów, jak i tych zagranicznych. Studiował także starszych malarzy, o czym świadczy jego duża rycina związana z tematami z XVI wieku. Poprzez intensywną działalność artystyczną Tiepolo opanował różnorodne formy i nastroje, od dramatu w takich dziełach jak Ukrzyżowanie(1723–24), w oratorium św. Barbary Burano, po humorystyczne mitologiczne cztery sceny, które znajdują się obecnie w Gallerie dell’Accademia w Wenecji.
Giovanni Battista Tiepolo wykonywał olbrzymie malowidła ścienne i obrazy religijne dla kościołów i pałaców, o czym już wspomniałem wcześniej. Malował także sceny mitologiczne i alegoryczne oraz portrety. Był artystą bardzo płodnym. Pozostawił po sobie 400 płócien, 20 olbrzymich zespołów dekoracyjnych malowanych klasyczną techniką al fresco oraz ok. 2600 rysunków wykonanych ołówkiem, węglem, sangwiną, pastelem lub piórkiem. Bez wątpienia jego szczytowym osiągnięciem jest freskowa dekoracja reprezentacyjnych schodów i Sali Cesarskiej w Rezydencji w Würzburgu (1751-53), łącząca elementy malarstwa historycznego, motywów mitologicznych i alegorii. Tiepolo zawdzięcza swą sławę talentowi rysownika i wspaniałym widokom nieba. Jego dzieła możecie podziwiać na całym świecie: Polska, Niemcy, USA, Włochy, Anglia, Szwecja, Francja, Irlandia.
Fot.: jean louis mazieres, flickr.com, CC BY 2.0