You are currently viewing Jak narysować portret
Jak narysować portret

Rysowanie portretów jest sztuką, ale nawet najwybitniejsi twórcy musieli spędzić wiele lat, aby ich prace zyskały uznanie. Należy zacząć od szkicowania i wyrabiania sobie nawyku doskonalenia rysunków, aby z czasem stały się coraz piękniejsze. W poniższym wpisie skupimy się na bardzo ważnym elemencie portretu czyli na oku.

Rysowanie oka ma kluczowe znaczenie w przypadku tworzenia portretu. Każde oko jest inne i praca z nim wymaga bacznej obserwacji i czujności. Każdy z nam ma też styczność z dysproporcją i oczy jednej osoby mogą się znacznie różnić.

Nie należy ono do zadań łatwych. W portrecie trzeba pokazać odpowiednio emocje oraz charakterystyczne cechy danej osoby. Przelanie tego na papier, przy zachowaniu właściwych proporcji jest lada wyzwaniem. Gdy skupiamy się na rysowaniu oko, musimy zastanowić się, czy rysować będziemy je pod kątem czy też może na wprost. Czy twarz naszego portretu będzie z pozytywnym wydźwiękiem uśmiechniętej twarzy, czy też będzie po prostu smutna. Jest wiele aspektów, które musimy wziąć pod uwagę.

Moment rysowania oka to nie tylko narysowanie kształtu oka. Tu liczy się również ustalenie odległości między jednym a drugim okiem. Ważne jest również odpowiednie narysowanie brwi i to zadanie również wymaga skupienia. Ich położenie również powinno znaleźć się mniej więcej na wysokości górnej części wcześniej narysowanej kuli. Pamiętajmy, że ważne jest również odpowiednie narysowanie tęczówki, które nie powinny być widoczne w całości. Jeśli zdecydujemy się je w taki sposób pokazać, osoba na portrecie będzie wyglądała na przestraszoną. Tęczówka schowana po powieką pozwoli nam uzyskać spokojniejszy portret. Ważna jest również wielkość źrenic, która jest zależna od natężenia światła. W końcowym etapie rysujemy rzęsy. Istotne jest również wnętrze oka, które nie może być pustą białą kulką. W celu pokazania krzywizny oka, musimy nanieść cienie w kącikach oczu, cienie od powiek oraz odbicia światła. Ostatnia prosta przy rysowaniu oka to praca nad brwiami i rzęsami. Tutaj musimy określić kierunek, w który brwi rosną.  Podobnie będzie z rzęsami,  które zmieniają swój kierunek. Poza tym dolne rzęsy będą krótsze i jaśniejsze niż górne.