You are currently viewing Jak narysować portret?
Jak narysować portret?

Jak narysować portret?

Niektórzy myślą, że portrety mogą malować jedynie ludzie niesamowicie utalentowani. Natomiast jeśli poświęcimy czas na naukę rysunku pod okiem dobrego nauczyciela, to też możemy nauczyć się rysować zachwycające portrety. 

Jak narysować portret krok po kroku?

Podczas rysowania portretu kluczowa jest znajomość ludzkiej twarzy i jej proporcji. Przede wszystkim twarz można podzielić na 3 mniej więcej równe części, które znacznie ułatwiają proces rysowania. Wielkość czoła odpowiada odległości od brwi do czubka nosa i od czubka nosa do końca brody. Następnie warto wiedzieć, że rozstaw oczu odpowiada szerokości jednego oka, a rozstaw tęczówek odpowiada szerokości ust. Takich zasad jest więcej, a poznanie już tych kilku powyższych powinno znacznie ułatwić pracę.

Rysowanie portretu - poszukaj cech charakterystycznych

Znając już proporcje twarzy teraz przyszedł czas na odnalezienie cech charakterystycznych dla danej osoby. To one powodują, że twarz zaczyna przypominać osobę w rzeczywistości. Czy pojawia się wgłębienie w policzku, gdy ten ktoś się uśmiecha? A może ma ostro zaznaczoną linię żuchwy, delikatnie skośne oczy lub za duże uszy? Przypatrz się dobrze, bo te szczegóły stanowią o efekcie końcowym.

Jak narysować portret? Dodatkowe zasady rysowania twarzy

Pamiętaj jeszcze, że twarz jest trójwymiarowa, a podczas rysowania łatwo sprawić, że wydaje się ona płaska. Użyj technik cieniowania, by nadać portretowi głębi. Narysuj cień tam, gdzie nie pada światło, wyszczególnij wszystkie wgłębienia i nierówności na twarzy. 

Rysowanie portretu ze zdjęcia

Rysowanie portretu ze zdjęcia jest możliwe, choć trudniejsze przez fakt, że nie możemy się przyjrzeć, jak układa się twarz danej osoby z różnych kątów. Do rysowania portretu wybierz dobre zdjęcie, lub poproś modela o wysłanie zdjęcia, które ułatwi pracę, zamiast ją utrudnić. Więcej o tym, jak zrobić zdjęcie do rysowania portretu tutaj.