You are currently viewing Jak narysować twarz?
Jak narysować twarz?

Jak narysować twarz? Zasady rysowania twarzy.

Jak narysować twarz? Bez względu na to, czy chcesz rysować realistyczne twarze, czy te z kreskówek, poznanie kilku zasad znacznie ułatwi Ci tę pracę. Na twarzy jest zlokalizowanych kilka ważnych elementów, które trzeba umiejętnie podkreślić. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. 

Jak narysować twarz krok po kroku?

Przedstawię Ci teraz kilka kroków, o których musisz pamiętać podczas rysowania twarzy. Na początek powinieneś przykładać większą wagę do obserwacji ruchów mięśni na twarzy u różnych osób. Zwróć uwagę jak poruszają się one w zależności od przybranej miny, jak układają się kąciki ust i oczu, co dzieje się z nosem, gdzie pojawiają się zmarszczki i tym podobne. 

  1. Twarz to nic innego jak bryła

Twarz to fragment głowy, która jest bryłą, a więc figurą przestrzenną. Jako taka nie posiada konturów, ale ma dużo cieni, które rzuca każdy element twarzy. Cienie będą inne z każdej strony twarzy.

2. Kształt twarzy i wielkość

Na początku przyjrzyj się twarzy i określ jej kształt. Czy jest to twarz owalna, w kształcie serca, okrągła, trójkątna, czy jeszcze inna? Zwróć też uwagę na jej wielkość i dopasuj ją do wielkości kartki. Na tym etapie nie bierzemy jeszcze pod uwagę wystających elementów twarzy, tylko tworzymy niejako “bazę”, do której możemy dodawać kolejne elementy.

3. Podział twarzy

Pomimo że twarz każdej osoby różni się od siebie, lokalizacja poszczególnych elementów będzie podobna. Po narysowaniu kształtu twarzy trzeba wytyczyć środek twarzy pionowo i poziomo. Na linii pionowej opiera się nos, a na poziomej oczy. Linie te są proste w przypadku rysowania twarzy na wprost. W każdym innym przypadku linie te wyginają się w łuk. W kolejnym kroku dzielimy dolną część twarzy na pół, tam znajduje się czubek nosa. Następnie w połowie pomiędzy nosem a końcem brody znajdują się usta.

4. Rysowanie ust, nosa i oczu.

Są to elementy bardzo różnorodne i trzeba im poświęcić dużo uwagi. Różnie się zachowują w zależności od przybranej miny i to także trzeba uwzględnić w rysunku. Zachowanie proporcji twarzy jest tu niezbędne do poprawnego zlokalizowania jej elementów. 

5. Czas na poprawki!

Jeśli jesteś już po etapie rysowania poszczególnych elementów na twarzy oraz proporcji między nimi, czas na dopracowanie ich i sprawienie wrażenia trójwymiarowości. Wyróżniamy więc wszystkie części, które wystają z twarzy, takie jak policzki, podbródek, a także takie, które są wklęsłe, jak np. oczodoły. To moment na zaznaczenie cech charakterystycznych u danej osoby, a nawet niedoskonałości na skórze.

6. Nie zapominaj o włosach.

Podczas rysowaniu włosów musisz pamiętać o tym, by wychodziły poza obrys twarzy i żeby zaczynały się jeszcze wewnątrz tego obrysu, nad czołem. Tu też sprawdzi się zasada od ogółu do szczegółu – najpierw rysujemy ogólny kształt, a następnie uszczegóławiamy go. 

Jak narysować twarz dziewczyny - szkoła rysunku Wenecjusz.pl

Jak narysować twarz dziewczyny?

Kobiece twarze różnią się od męskich i należy to zaznaczyć w rysunku. Twarze kobiece bardziej przypominają serce, mają wydatne kości policzkowe, bardziej uniesione brwi po bocznych stronach, dzięki czemu przypominają łuk, gładkie czoła, mniejsze nosy i bardziej pełne usta. Także stosunek części górnej twarzy do dolnej jest większy u kobiet niż u mężczyzn. 

Jak narysować twarz mężczyzny - szkoła rysunku Wenecjusz.pl

Jak narysować twarz mężczyzny?

Męska twarz natomiast zwykle ma kanciasty i nieregularny kształt, zaznaczone mięśnie oraz brzegi kostne, kwadratową linię żuchwy i ostre kąty żuchwy i brody. Brwi są szerokie, zwykle bardziej poziome niż wygięte w łuk, osadzone bardzo blisko siebie (niekiedy nawet ze sobą złączone). Męska twarz oznacza także szerokie usta i niekiedy też zarost, który pokrywa poliki, brodę, a także szyję. Proporcje są odwrócone w stosunku do twarzy kobiecej i przeważa tu dolna część twarzy.

Rysowanie portretu

Jeśli wiesz już, jak poprawnie narysować twarz, możesz spróbować narysować cały portret. Zasady rysowania portretów omówione są tutaj.