You are currently viewing Jak przechowywać rysunkowe przybory?
Jak przechowywać rysunkowe przybory?

Przechowywanie przyborów rysunkowych – to temat który z pozoru wydaje się bardzo banalny, jednak warty jest uwagi ponieważ każdy kto ma styczności z rysunkiem, chce by narzędzia do artystycznej pracy służyły mu jak najdłużej. Jest kilka zasad którymi kieruję się w swojej praktyce i z którymi chętnie się podzielę. Zacznę od tego , że warto w domu wygospodarować sobie przestrzeń, która posłuży na przechowywanie przyborów rysunkowych. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek, takich jak wylanie się farby z tubki czy zbicie słoika z tuszem. Fajnie sprawdza się również rozwiązane w którym segregujemy sobie przybory na “mokre” i przybory “suche”. Tusze, farby, flamastry przechowujemy oczywiście w zamknięciu. Znikomy dostęp powietrza pozwoli nam na ich niewysychanie. Dokładne zakręcanie pojemników i tubek, to kolejna ważna sprawa o której wszyscy wiedzą, niestety duży procent osób robi to szybko a co za tym idzie dość niedokładnie. Odpowiednia pozycja ułożenia ich w pudełku, zapobiegnie nam ich wylaniu. Flamastry najlepiej gdy znajdą swoje miejsce w specjalnym piórniku w leżącej pozycji.

Idealnym miejscem dla kredek i ołówków będą pojemniki z segregacją, i ułożenia ich w pozycji pionowej grafitem do dołu. Zapobiegniemy wówczas częstemu przesuwaniu i ocieraniu się kredek o siebie, a tym samym zachowamy ich dobry stan na dłużej. Pamiętajmy, że grafit jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić.

Inaczej musimy się zorganizować jeśli myślimy o wyjściu w plener z naszymi przyborami. Tutaj niezbędne będzie zabieg oddzielenia każdego ołówka, kredki – gumką. Bardzo praktyczne są materiałowe rozwijane piórniki. Pokrowiec chroni od uderzeń, idealnie oddziela przybory i jest bardzo lekki. Jest bardzo praktyczny, i bez problemu można pokusić się wykonać go samodzielnie. Gumki chlebowe dobrze czują się w zamkniętych pojemnikach, dzięki którym nie zbierają kurzu i brudu z piórnika. Dobrze sprawdzą się również temperówki wyposażone w pojemnik. Rozwijany piórnik również sprawdzi się do przechowywania cienkopisów oraz flamastrów.

Może segregowanie przyborów wyda się komuś niepotrzebne, jednak zasada “wrzucam wszystko do jednego worka” z pewnością im nie służy. Można się bardzo łatwo o tym przekonać. Prawidłowe przechowywanie przyborów zapewni im dłuższą żywotność.