You are currently viewing Jaka gumka do rysunku?
Jaka gumka do rysunku?

Polecam trzy rodzaje gumek o porównywalnej przydatności do rysunku.

Gumka twarda

Gumka twarda (ja nazywam to hebel) – służy do mocnego oczyszczania arkusza z niezasadnie położonego ołówka, kredki czy węgla. Polecam markę STAEDTLER – dobra twardość i nie zdziera papieru. Pelikan – trochę za twarda. Uwaga – nie kupować gumek w zestawach z marketów spożywczych lub gumek nieznanych marek. Inne gumki mogą w niedługim czasem zmienić swoją konsystencję na bardziej miękką w środku (“wierzenie gumy). A wtedy zamiast usuwać ślady ołówka mieszają się z nim tworząc na pracy dziwne smugi już nie do usunięcia nawet bardzo dobrą gumką. I praca wyglądać będzie niechlujnie.

Gumka chlebowa

Gumka chlebowa – stosowana do obniżania tonów walorowych plam czy kresek. Przy zakupie zwracamy uwagę na lepsze marki. Ponadto porównujemy jej miękkość z innymi gumkami w sklepie, albo sprawdzamy czy jest miękka i leciutko klejąca się do palców. Jeżeli gumka jest twarda i musimy ją mocno uciskać, to oznacza, że zalega na półce od dłuższego czasu i słabiej będzie działać. Dobrze jest pomyśleć też, by nasza gumka miała pudełko, w którym będziemy ją trzymać. To znacznie przedłuży jej świeżość. Wszechobecny kurz, pył z naszego piórnika, teczki osłabi działanie chlebówki.

Gumka w drzewcu

Gumka w drzewcu – biała, podobna do białej kredki. Znana i ceniona do precyzyjnego i mocnego usuwania ołówkowych drobiazgów na naszej pracy. Bardzo pomocna. Jest też w wersji automatycznej – nie trzeba jej ostrzyć ale jest jej mniej ilościowo w stosunku do jej ilości w drzewcu. A cena gumki w drzewcu jest niższa.

Jaka gumka do rysunku? Podsumowanie

Ogólnie na temat gumek możemy powiedzieć, że jest to instrument do korekt. Czasem do osiągnięcia szczególnych efektów. Nie zgadzam się z tezą, że prawdziwy artysta gumki nie używa – to jakiś banał z ciemnogrodu. Ale również przestrzegam przed zarzucaniem arkusza na ślepo grafitem i potem gumkując jakoby uplastyczniać pracę rysunkową. Tak praca będzie zawsze miała efekt zamęczenia. I nawet gdy był to dobry temat, to ta praca zawsze będzie jak ptak nielot.

Jak wybrać inne narzędzia do pracy z rysunkiem?

Być może zastanawiasz się także jak wybrać ołówek do rysunku lub kredki do rysunku. Odpowiedzi na te zagadnienia znajdziesz na moim blogu.