You are currently viewing Czym rysujemy, czyli jaki ołówek do rysunku
Czym rysujemy, czyli jaki ołówek do rysunku

Idąc do sklepu widzimy wiele instrumentów z ich rodzajami do rysowania. Od razu nasuwa się pytanie – co wybrać?

Osoby, które już wiele lat rysują i mają już jakieś osiągnięcia, wiedzą co im pasuje i czego nawet nie chcą sprawdzać. Ale dla początkującego, to już zaczynają się dylematy.

Ja skupię się na podstawowych informacjach dla osób które, właśnie zaczynają swoją przygodę w rysunku. Dotyczy to tych, którzy przygotowują się do egzaminów jak i dla miłośników sztuki, bowiem nigdy nie wiadomo, czy ci drudzy też nie wybiorą się do szkół o profilu artystycznym.

Typowe narzędzia do rysunku walorowego (rysunek biało czarny):

Ołówki

Polecam zaopatrzyć się ołówki według kolejności i twardości.

1 – ołówek HB ;

2 – ołówek B3 ;

3 – ołówek H3 ;

Moim zdaniem nie ma sensu kupować całych zestawów ołówków od H 8 przez HB do B12. Dlaczego? W moim doświadczeniu samym naciskiem ołówka jesteśmy w stanie osiągnąć niektóre tony walorowe. I działa to całkiem nieźle.

Moja rekomendacja ołówków nie jest przypadkowa w swoim pominięciu skrajnych twardości H8 i B12 . Dlaczego? Mistrzowie nauczania rysunku wiedzą, że stosowanie ołówków biegunowo odległych utrudnia uczniowi kontrolę w doborze odpowiedniego ciężaru kreski czy plamy, w odpowiedniej przestrzeni tworzonego przedstawienia. Wiem, że niewiele osób rozumie to, o czym teraz napisałem, ale jeżeli kiedyś ktoś osiągnie ten poziom, to przyzna mi rację, No i pogratuluje sobie, bo będzie należeć do nielicznych.

Tak na marginesie. Wielu uczniów przychodzi do mnie z szerokimi zestawami ołówków. Jak przypatruję się tym kompletom, to zauważam, że oni zawsze korzystają najwyżej tylko z trzech rodzajów w komplecie. Te używane są króciutkie. A cała reszta ołówków prawie nietknięta… 😉

Grubość ołówków

Generalnie, grubość ołówków zależy od formatu na jakim rysujemy, ale podam uniwersalne grubości preferowane przez ze mnie.

1 – ołówek od 0,5 mm lub 0,7 mm . Jest to ołówek automatyczny. Doskonały w formatach do A3. Możemy nim wykonać szkic konstrukcyjny jak i precyzyjnie kłaść walor. Przy większych pracach warto używać też grubszy ołówek

2 – ołówek 2 mm . Jest to ołówek, który na małym formacie musimy specjalnie ostrzyć by wydobyć jakiś detal– trochę nużące. Ale w formacie A3 i powyżej jest niezbędny.

3 – ołówek Kubuś 6 mm, czy jeszcze grubsze grafity . Są to narzędzia stosowane w dużych pracach B1 ( 100 x 70 cm ). Takie prace ogląda się z dystansu i nie widać wtedy , że te ołówki ze względu na swoją grubość nie dostatecznie zaczerniają nam plamy. Tak taki ołówek daje słabszą głębię , albo bardzo mocno rysujemy, co też nie zawsze pomaga utrzymać świeżość pracy.

Polecany zestaw dla moich uczniów:

Zaczynamy – 0,5 mm HB automat ; 2 mm HB i B3 automat ; w przypadku większych prac dodatkowo 6 mm w rodzaju Kubuś, czy jeszcze grubszy.

Ołówek ma swoje wady.

Świeci się odbijając światło. Szczególnie zauważalne jest wtedy, gdy dokumentujemy pracę fotograficznie. Bardzo często taka praca może nie posiadać takich niuansów, które na żywo widać gołym okiem.