You are currently viewing Jakie pędzle do malarstwa
Jakie pędzle do malarstwa

Początkujący malarze mają nie lada problem w doborze odpowiedniego pędzla do malarstwa.

W każdym sklepie obsługa szybko zaznajomi nas, które pędzle są do akwareli, a które do malarstwa olejnego czy akrylowego. A mimo wszystko uczniowie przychodzą do mnie z dziwnym sprzętem mówiąc, że tak im poradzono w sklepie…?

Pędzle do akwareli

Pędzle do akwareli są zazwyczaj miękkie jak te do makijażu. Pamiętajmy, że każdy pędzel pod wpływem wody robi się bardziej miękki, ale pigment akwareli z gumą arabską w rozcieńczeniu z wodą nie obciążają włosia i pędzel do akwareli należycie kryje podobrazie. Długość włosia powinna być niemała, gdyż wtedy więcej farby można przenieść na papier za jednym razem. A to jest nie bez znaczenia dla uzyskania świeżości akwarelki. Kształt pędzla: okrągły, płaski czy cienki, to już w zależności od elementów jakie malujemy na papierze. Wielkość pędzli jest uzależniona od wielkości prac. Ja polecam stosować różne grubości i szerokości pędzli, bowiem jednym pędzlem nawet płaskim nie osiągniemy specjalnie wyjątkowego efektu, nawet gdy będziemy używać ten pędzel szerszą i cieńszą stroną włosia.

Malowanie akwarelami

Akwarela to technika, w której poprawki plam osłabiają wartości estetyczne pracy i dlatego na egzaminach rzadko jest stosowana. Ale jest to technika uwielbiana przez miłośników sztuki. Ponadto akwarela jest mało odporna na upływ czasu bowiem pigmenty te zanikają w miarę lat, szczególnie w oświetleniu słonecznym.

Pędzle do farb akrylowych i farb olejnych

Pędzle do farb akrylowych i farb olejnych są sztywniejsze i powinny sprężyście powracać do swojej formy po ugięciu włosia. Preferuję pędzle płaskie, można je używać cienką i szerszą stroną. A okrągłe zawsze będą o tej samej grubości z każdej strony. Do tego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie. Jak malujemy? Czy malujemy gęstą pastą jak impresjoniści? Czy malujemy cienko laserunkami (rzadko rozcieńczonymi farbami w technice olejno-żywicznej) jak malarze flamandzcy?

Pędzle do farb gęstych

Do gęstych farb stosujemy sztywne pędzle szczeciniaste lub syntetyczne, które po zmoczeniu i w połączeniu z gęstą farbą nie zamienią pędzla w bezwładnego mopa. W pędzlach tych lepiej jak włosie nie za długie (w płaskich pędzlach lepiej jak długość włosia nie przekracza jego szerokości).

Pędzle do laserunków

Do laserunków stosujemy włosie bardziej miękkie i bardziej podatne na ugięcie, ale nie takie miękkie jak do akwareli bowiem pędzle do akwareli w malarstwie akrylowym, czy olejnym po prostu nie sprawdzą się.

Materiał do pędzli

Materiał do pędzli może być naturalne włosie, ale ja polecam włosie nylonowe – nie łamie się podczas pracy i nie wyciera zostawiając włoski przyklejone na obrazie.

Rozmiary pędzli

Rozmiary pędzli – podobnie jaj w akwarelach, jest zależnie od wielkości pracy. Ale w każdym razie pędzle muszą być w różnych rozmiarach. Jest to ułatwienie w oddawaniu form na płótnie jak i podnosi wartości plastyczne dzieła. Ja swoim uczniom polecam po 2 pędzle płaskie nylonowe w rozmiarach: 1 ; 4 ; 8 ; 12 ; 20 ; 40 mm; 

Pamiętajmy, że im większy format prac, tym szersze pędzle szybciej i lepiej sprawdzają się w malarstwie

Uwaga na inne pędzle!

Uwaga! Nie używamy pędzli do malowania mieszkań czy rur – te pędzle są za grube. Pochłaniają dużo farny i mogą być za sztywne.