Nasz kurs rysunku żurnalowego w Gdańsku jest skierowany głownie do designerów, w tym również projektantów mody. Ma on na celu naukę szybkiego notowania pomysłów za pomocą rysunku koncepcyjnego (żurnalowego), by w krótkim czasie przedstawić jakiś koncept projektu do akceptacji. Wiadomym jest, że w designie czas to też pieniądz, a całkowite – szczegółowe wykonanie projektu zawsze trwa w czasie. I tu byłoby to marnowanie tego czasu, gdyby prowadzić proces finalizacji koncepcji, bez jej wcześniejszego przedstawienia : inwestorowi, pracodawcy i usłyszeć, że te czy tamte elementy, to nie w tym kierunku poszły co trzeba.

 

Rysunek żurnalowy - co to takiego?

Rysunek żurnalowy to jedna z gałęzi rysunku, która jest wykorzystywana w branży związanej z modą i designem. To rysunek koncepcyjny oparty na idei projektowania np. ubioru. Ważne są zatem aspekty rysunku sylwetki osoby oraz wykorzystanie własnej kreatywności, by koncept był interesujący, niesztampowy i przyciągający spojrzenia.

Przygotowanie konceptu musi opierać się na świadomości, czym jest rysunek i jakie atrybuty czynią go ciekawym. A zatem, by oczarować potencjalnego inwestora rysunek musi być stworzony lekko i z rozmachem zakreślony, a do tego posiadać najistotniejsze cechy designu w określonym porządku dominacji. Oczywiście to co jest istotne, wynika już z charakteru zlecenia. Na tej podstawie w rysunku wprowadzamy elementy np.:

 • właściwej faktury,
 • różnorodności form,
 • światła ,
 • przestrzeni,
 • perspektywy,
 • rzutów z różnych stron,
 • nawet odcienia erotyki – jak mowa o bieliźnie damskiej.

Oczywiście robimy to w odpowiedni sposób, by nie zrazić odbiorcy, ale wzbudzić w nim pozytywne emocje. Zapewniam, że pracodawca jak i inwestor szybciej zauważą, to co nam się nie do końca udało osiągnąć. Oni mają świeżość spojrzenia do tego co dla nas jest opatrzone.

Kurs rysunku żurnalowego Gdańsk - przeznaczenie

Z powyższych powodów w takim kursie rysunku żurnalowego w Gdańsku należy uwzględnić konieczność wykształcenia wrażliwości w wykonywaniu typowych rysunków, gdyż wtedy wiemy że potrafimy nie tylko zauważać właściwe bogactwo ustawienia, ale i oddawać też różnorodność w praktyce. Na tej podstawie w późniejszym czasie pracujemy nad rysunkami żurnalowymi. Tu bardzo ważna jest konieczność oddawania idei nie tylko w trafny sposób, ale i w lekki sposób – a to nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać, Takie podejście do rysunków żurnalowych zabezpieczy nas przed sztampowym wykonywaniem konceptów, czyli błędnego używania tych samych środków do wyrażania np. dynamiki i spokoju. Ponadto nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy koncepcja razi brakiem wyczucia proporcji, różnorodności formy, itp.

Pamiętajmy, że rysunek żurnalowy jest bardzo istotny i trzeba go robić z ogromnym zaangażowaniem, bo tylko w ten sposób przechodzimy na wyższy poziom, aż do finalizacji projektu.

Cennik kursu

Kurs podstawowy

1 raz w tygodniu
120 złotych brutto
 • 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 3 godz. zajęć w cenie 40 zł /godz.

Kurs rozszerzony

2 razy w tygodniu
240 złotych brutto
 • 2 razy po 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 6 godz. zajęć w cenie 40 zł /godz.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 20:00 oraz w soboty w godz. 9:00 – 12:00; 12:00 – 15:00. Dzień zajęć ustalany jest indywidualnie z uczestnikiem.

Zajęcia odbywają się w:

 • w budynkach Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 
 • w pracowni artystycznej przy ul. Gospody 6d/30 w Gdańsku

Mój blog o rysunku i architekturze

Zajęcia z modelem - Wenecjusz.pl - kurs rysunku Gdańsk

Zajęcia z modelem

Zajęcia z modelem to już kolejny etap wtajemniczenia w szkole rysunku. Najpierw dobrze jest posiadać podstawowe umięjętności tworzenia, czyli: wprawna kreskę, wiedzę na temat anatomii,

Czytaj więcej »
Rysunek - dla kogo? Blog o Rysunku Wenecjusz

Rysunek – dla kogo?

Rysunek to sztuka. Często zachwyca tak, ze osoba oglądająca go zastanawia się, jak to możliwe – tak idealnie odwzorować przestrzeń, krzywizny, głębię? Myśl, że autory

Czytaj więcej »