Nasz kurs rysunku żurnalowego w Gdańsku jest skierowany głównie do designerów, w tym również projektantów mody. Ma on na celu naukę szybkiego notowania pomysłów za pomocą rysunku koncepcyjnego (żurnalowego), by w krótkim czasie przedstawić jakiś koncept projektu do akceptacji. Wiadome jest, że w designie czas to też pieniądz, a całkowite – szczegółowe wykonanie projektu zawsze trwa. I tu byłoby to marnowanie tego czasu, gdyby prowadzić proces finalizacji koncepcji, bez jej wcześniejszego przedstawienia inwestorowi lub pracodawcy i usłyszenia, że te czy tamte elementy, to nie w tym kierunku poszły, co trzeba.

Na kurs przygotowawczy trwający 3 godziny, składa się 40 minut indywidualnej pracy ucznia z nauczycielem, a w pozostałym czasie wspólne ćwiczenia w małej grupce uczniów wraz z korektami nauczyciela prowadzącego zajęcia.

Rysunek żurnalowy - co to takiego?

Rysunek żurnalowy to jedna z gałęzi rysunku, która jest wykorzystywana w branży związanej z modą i designem. To rysunek koncepcyjny oparty na idei projektowania np. ubioru. Ważne są zatem aspekty rysunku sylwetki osoby oraz wykorzystanie własnej kreatywności, by koncept był interesujący, niesztampowy i przyciągający spojrzenia.

Przygotowanie konceptu musi opierać się na świadomości, czym jest rysunek i jakie atrybuty czynią go ciekawym. A zatem, by oczarować potencjalnego inwestora, rysunek musi być stworzony lekko i z rozmachem zakreślony, a do tego posiadać najistotniejsze cechy designu w określonym porządku dominacji. Oczywiście to, co jest istotne, wynika już z charakteru zlecenia. Na tej podstawie w rysunku wprowadzamy elementy np.:

 • właściwej faktury,
 • różnorodności form,
 • światła,
 • przestrzeni,
 • perspektywy,
 • rzutów z różnych stron,
 • nawet odcienia erotyki – jak mowa o bieliźnie damskiej.

Oczywiście robimy to w odpowiedni sposób, by nie zrazić odbiorcy, ale wzbudzić w nim pozytywne emocje. Zapewniam, że pracodawca jak i inwestor szybciej zauważą, to co nam się nie do końca udało osiągnąć. Oni mają świeżość spojrzenia do tego co dla nas jest opatrzone.

Kurs rysunku żurnalowego Gdańsk - przeznaczenie

Z powyższych powodów w takim kursie rysunku żurnalowego w Gdańsku należy uwzględnić konieczność wykształcenia wrażliwości w wykonywaniu typowych rysunków. Tylko wtedy wiemy, że potrafimy nie tylko zauważać właściwe bogactwo ustawienia, ale i oddawać też różnorodność w praktyce. Na tej podstawie w późniejszym czasie pracujemy nad rysunkami żurnalowymi. Tu bardzo ważna jest konieczność oddawania idei nie tylko w trafny sposób, ale i w lekki – a to nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Takie podejście do rysunków żurnalowych zabezpieczy nas przed sztampowym wykonywaniem konceptów, czyli błędnego używania tych samych środków do wyrażania np. dynamiki i spokoju. Ponadto nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy koncepcja razi brakiem wyczucia proporcji, różnorodności formy, itp.

Pamiętajmy, że rysunek żurnalowy jest bardzo istotny i trzeba go robić z ogromnym zaangażowaniem, bo tylko w ten sposób przechodzimy na wyższy poziom, aż do finalizacji projektu.

Cennik kursu

Kurs podstawowy

1 raz w tygodniu
120 złotych brutto
 • 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 3 godz. zajęć w cenie 40 zł /godz.

Kurs rozszerzony

2 razy w tygodniu
240 złotych brutto
 • 2 razy po 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 6 godz. zajęć w cenie 40 zł /godz.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 20:00 oraz w soboty w godz. 9:00 – 12:00; 12:00 – 15:00. Dzień zajęć ustalany jest indywidualnie z uczestnikiem.

Zajęcia odbywają się w:

 • w budynkach Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 
 • w pracowni artystycznej przy ul. Gospody 6d/30 w Gdańsku

Mój blog o rysunku i architekturze

Motywacja do rysowania - jak zmotywować się do rysowania? Wenecjusz Szkoła rysunku

Motywacja do rysowania

Motywacja do rysowania Motywacja do rysowania często jest nazywana inspiracją. Niekiedy przyjemnie się rysuje, bo czujemy się zmotywowani, a innym razem zastanawiamy się „co jest

Czytaj więcej »
Jak narysować twarz - szkoła rysunku Wenecjusz.pl

Jak narysować twarz?

Jak narysować twarz? Zasady rysowania twarzy. Jak narysować twarz? Bez względu na to, czy chcesz rysować realistyczne twarze, czy te z kreskówek, poznanie kilku zasad

Czytaj więcej »
jak-narysowac-portret-szkola-rysunku-wenecjusz

Jak narysować portret?

Jak narysować portret? Niektórzy myślą, że portrety mogą malować jedynie ludzie niesamowicie utalentowani. Natomiast jeśli poświęcimy czas na naukę rysunku pod okiem dobrego nauczyciela, to

Czytaj więcej »