Nasz kurs rysunku żurnalowego w Gdańsku jest skierowany głównie do designerów, w tym również projektantów mody. Ma on na celu naukę szybkiego notowania pomysłów za pomocą rysunku koncepcyjnego (żurnalowego), by w krótkim czasie przedstawić jakiś koncept projektu do akceptacji. Wiadome jest, że w designie czas to też pieniądz, a całkowite – szczegółowe wykonanie projektu zawsze trwa. I tu byłoby to marnowanie tego czasu, gdyby prowadzić proces finalizacji koncepcji, bez jej wcześniejszego przedstawienia inwestorowi lub pracodawcy i usłyszenia, że te czy tamte elementy, to nie w tym kierunku poszły, co trzeba.

Na kurs przygotowawczy trwający 3 godziny, składa się 40 minut indywidualnej pracy ucznia z nauczycielem, a w pozostałym czasie wspólne ćwiczenia w małej grupce uczniów wraz z korektami nauczyciela prowadzącego zajęcia.

Przykładowe prace własnoręcznie wykonane przez naszych kursantów, które są tworzone w czasie kursu do portfolio:

Rysunek żurnalowy - co to takiego?

Rysunek żurnalowy to jedna z gałęzi rysunku, która jest wykorzystywana w branży związanej z modą i designem. To rysunek koncepcyjny oparty na idei projektowania np. ubioru. Ważne są zatem aspekty rysunku sylwetki osoby oraz wykorzystanie własnej kreatywności, by koncept był interesujący, niesztampowy i przyciągający spojrzenia.

Przygotowanie konceptu musi opierać się na świadomości, czym jest rysunek i jakie atrybuty czynią go ciekawym. A zatem, by oczarować potencjalnego inwestora, rysunek musi być stworzony lekko i z rozmachem zakreślony, a do tego posiadać najistotniejsze cechy designu w określonym porządku dominacji. Oczywiście to, co jest istotne, wynika już z charakteru zlecenia. Na tej podstawie w rysunku wprowadzamy elementy np.:

 • właściwej faktury,
 • różnorodności form,
 • światła,
 • przestrzeni,
 • perspektywy,
 • rzutów z różnych stron,
 • nawet odcienia erotyki – jak mowa o bieliźnie damskiej.

Oczywiście robimy to w odpowiedni sposób, by nie zrazić odbiorcy, ale wzbudzić w nim pozytywne emocje. Zapewniam, że pracodawca jak i inwestor szybciej zauważą, to co nam się nie do końca udało osiągnąć. Oni mają świeżość spojrzenia do tego co dla nas jest opatrzone.

Kurs rysunku żurnalowego Gdańsk - przeznaczenie

Z powyższych powodów w takim kursie rysunku żurnalowego w Gdańsku należy uwzględnić konieczność wykształcenia wrażliwości w wykonywaniu typowych rysunków. Tylko wtedy wiemy, że potrafimy nie tylko zauważać właściwe bogactwo ustawienia, ale i oddawać też różnorodność w praktyce. Na tej podstawie w późniejszym czasie pracujemy nad rysunkami żurnalowymi. Tu bardzo ważna jest konieczność oddawania idei nie tylko w trafny sposób, ale i w lekki – a to nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Takie podejście do rysunków żurnalowych zabezpieczy nas przed sztampowym wykonywaniem konceptów, czyli błędnego używania tych samych środków do wyrażania np. dynamiki i spokoju. Ponadto nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy koncepcja razi brakiem wyczucia proporcji, różnorodności formy, itp.

Pamiętajmy, że rysunek żurnalowy jest bardzo istotny i trzeba go robić z ogromnym zaangażowaniem, bo tylko w ten sposób przechodzimy na wyższy poziom, aż do finalizacji projektu.

Cennik kursu

Z uwagi na wielkie zadowolenie kursantów z poziomu naszego nauczania, nie musimy podpisywać całorocznych umów i tego nie robimy. Z racji ograniczonych miejsc, każdy kto dostaje się do nas i zaczyna u nas kurs, pozostaje jak długo chce. To zazwyczaj trwa u zdających do szkół do czasu egzaminów, a czasem nawet i dłużej jak dany kursant dalej chce kontynuować nauczanie.

Kurs podstawowy

1 raz w tygodniu
150 złotych brutto
 • 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 3 godz. zajęć w cenie 50 zł /godz.
 • Brak umów

Kurs rozszerzony

2 razy w tygodniu
300 złotych brutto
 • 2 razy po 40 min indywidualnie z nauczycielem dla każdego ucznia z grupy
 • Pozostały czas wspólne ćwiczenia z korektami nauczyciela
 • Razem 6 godz. zajęć w cenie 50 zł /godz.
 • Brak umów

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 20:00 oraz w soboty w godz. 9:00 – 12:00; 12:00 – 15:00. Dzień zajęć ustalany jest indywidualnie z uczestnikiem.

Zajęcia odbywają się w:

 • w szkole rysunku: aleja Grunwaldzka 569, 80-339 Gdańsk
 • w budynkach Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 

Mój blog o rysunku i architekturze

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Ne każdy wie, że Gdańsk to również światowa stolica bursztynu. Dlatego też nie mogło zabraknąć na mapie Gdańska miejsca, które będzie upamiętniało historię powstania tego

Czytaj więcej »