You are currently viewing Motywacja do rysowania
Motywacja do rysowania

Motywacja do rysowania

Motywacja do rysowania często jest nazywana inspiracją. Niekiedy przyjemnie się rysuje, bo czujemy się zmotywowani, a innym razem zastanawiamy się “co jest nie tak?!”, bo po prostu nie chce nam się rysować. Kryzys twórczy może złapać każdego, niezależnie od tego jak długo rysuje. W poniższym wpisie postaram się opowiedzieć więcej, co może być przyczyną spadku motywacji i jak na nowo zmotywować się do rysowania.

Możliwe przyczyny braku motywacji do rysowania

Jedną z głównych przyczyn spadku motywacji do rysowania może być fakt, że spędzasz dużo czasu nad jakimś rysunkiem, nieustannie go poprawiasz, a mimo to efekt nie jest zadowalający. W tej sytuacji polecam Ci zastanowić się, czy odpowiednio przygotowałeś/-łaś się do tematu i zgłębiłeś/-łaś daną tematykę. Opanowanie odpowiedniej techniki rysowania konkretnych obiektów pozwoli szybciej i łatwiej osiągnąć zamierzony efekt. Bez wcześniejszego przygotowania natomiast może dochodzić do sytuacji, że, nie wiedząc jak coś narysować, ten proces będzie dla Ciebie coraz bardziej frustrujący.

Kolejnym powodem spadku motywacji może być nieregularność w rysowaniu. Brak systematyczności wpłynie na dużo wolniejsze postępy w rysowaniu. Niekiedy, szczególnie na początku, rysowanie oznacza np. ćwiczenie prostych linii nieustannie przez 30 min. Bardzo łatwo jest się więc zniechęcić w takich momentach. Ale pamiętaj, później będzie znacznie łatwiej, a efekty zaskoczą nawet Ciebie!

Jeszcze inną przyczyną braku motywacji (dla osób, które już dłużej rysują) może być tzw. przepracowanie. Być może narzucasz sobie presję szybkiego tworzenia rysunków, kończenia w określonym terminie, przez co rysowanie niejako zamienia się w produkcję rysunków. Łatwo jest w takiej sytuacji się przemęczyć i stracić przyjemność z rysowania. Pomimo więc tego, że regularność w rysowaniu jest niezwykle istotna, to nie można z nią przesadzać w drugą stronę.

Motywacja do rysowania - przyczyny spadku motywacji - Wenecjusz Szkoła rysunku

Jak zmotywować się do rysowania?

Istnieje kilka sposobów na to, jak zmotywować się do rysowania. Jeśli więc czujesz, że Twoja wena gdzieś sobie poszła i brakuje Ci inspiracji, czytaj dalej, może znajdziesz coś dla siebie!

Rozejrzyj się za nowymi inspiracjami. Przejrzyj Instagram lub Pinterest, wybierz się do galerii, zaobserwuj twórczość ulubionych artystów lub poszukaj nowych. Możesz też wyjść z domu i porozglądać się, co dzieje się wokół Ciebie. Inspiracje przyjdą same. 

Następnym sposobem, żeby zmotywować się do rysunku jest zmiana. Może już zbyt długo korzystasz z jednej, określonej techniki rysowania i czas na zmianę? A może warto przerzucić się z rysowania twarzy na rysowanie martwej natury? Zamiast rysować w domu, wyjdź w plener. Możesz też znaleźć osobę, z którą będziecie wspólnie spędzać czas rysując i inspirując się nawzajem.

Naucz się nowych rzeczy. Tak jest, jeśli nudzi Cię to, że ciągle rysujesz to samo lub w ten sam sposób, może nauka nowych technik pod okiem doświadczonego instruktora to coś dla Ciebie? W szkole rysunku Wenecjusz możesz szlifować swój talent wśród osób, którzy zarażą Cię swoją pasją. Z nami możesz dużo się nauczyć i na nowo zakochać się w rysowaniu. Jeśli więc szukasz szkoły rysunku w Trójmieście, zapisz się do nas.

Dowiedz się więcej.