You are currently viewing Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Ne każdy wie, że Gdańsk to również światowa stolica bursztynu. Dlatego też nie mogło zabraknąć na mapie Gdańska miejsca, które będzie upamiętniało historię powstania tego drogocennego złocistego kamienia, który nazywany jest również jantarem. 

Wielu z nas słowo muzeum dość często kojarzy się z miejscem w którym wieje nudą, a cisza przeplata się z posągowymi i mało interesującymi eksponatami. Wcale tak być jednak nie musi. Współczesne muzea mają bowiem bardzo bogatą ofertę i niewiele wspólnego z dawną formą odbierania sztuki Jednym z przykładów takiego nowoczesnego muzeum jest Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które potrafi zaskoczyć nie jedną osobę. Muzeum bursztynu jest miejscem w którym zarówno dzieci jak i dorośli nie będą się nudzić. Odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca to nie tylko przyjemność dla oka. Wizyta w muzeum uczy patrzenia z różnych perspektyw na otaczający nas świat, uczy zadawania pytań i rozwija wyobraźnię. 

Muzeum Bursztynu w Gdańsku znajduje się w starym młynie. Zostało otwarte w 2006 roku w wieży więziennej w Gdańsku. Natomiast w 2021 roku zostało przeniesione do nowej siedziby – Wielkiego Młyna. Muzeum w wyjątkowy sposób dokumentuje historię bursztynu i dzieje bursztyniarstwa w Polsce. Duże wrażenie w obiekcie robią pomieszczenia. Postawiono tu na czarną bazę wszystkich wnętrz – co podkreśla  jeszcze bardziej piękno ekspozycji i wyjątkowość bursztynu. Poza dużą ilością pięknej ekspozycji są także miejsca interaktywne gdzie można poznać np. historię bursztynu w wersji animowanej – więc do muzeum można śmiało zabrać swoje pociechy bo i one będą mogły czerpać radość ze zwiedzania.

W Muzeum Bursztynu w Gdańsku pośród tysiąca eksponatów znajdują się nie tylko bryłki bursztynu z całego świata, ale również zatopione w nich rośliny i zwierzęta, ale także arcydzieła dawnych mistrzów, również kolekcja sztuki nowoczesnej. Atrakcją muzeum cieszącą się dużą popularnością jest zaklęta w bursztynie jaszczurka, zwana “jaszczurką Gierłowskiej”. Nazwa pochodzi od nazwiska gdańskiej bursztynniczki Gabrieli Gierłowskiej. W muzeum znajduje się również największy bursztyn świata, który waży 68,2 kg. Eksponat trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii “najcięższa bryła bursztynu”.

Muzeum jest czynne przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.