You are currently viewing Na czym rysować – stół, sztaluga czy deska?
Na czym rysować – stół, sztaluga czy deska?

Każdy dobrze wie, że podstawa do rysowania jest bardzo ważna. To ona warunkuje to, jak będzie nam się rysowało. Musi być przede wszystkim wygodna dla rysującego. Komfort podczas wykonywania prac przyczynia się do tego, że będą one wykonane bardzo starannie oraz unikniemy szybkiego męczenia się spowodowanego np. złą pozycją. Podstawa wykorzystywana podczas rysowania głównie zależy od naszych preferencji, dlatego do wyboru mamy kilka podstaw.

 

Stół

Stół jako podstawa jest najczęściej spotykana, gdyż każdy z nas posiada go w swoim domu. Niestety wybór ten nie zawsze jest dla nas odpowiedni. Trzeba zwrócić uwagę, że powierzchnia stołu musi być gładka, aby uniknąć przeniesienia struktury powierzchni blatu na papier. Kartka musi całkowicie mieścić się na stole. Perspektywa widzenia rysunku podczas malowania na tej podstawie może zaburzać jej rzeczywiste wymiary. Jest to duża wada, która negatywnie wpływa na efekt końcowy. Można tego uniknąć wybierając inną podstawę do rysowania, która zapewni nam większy komfort i lepszą jakość wykonywania rysunków.

Sztaluga

Bardzo wygodna podstawa do rysowania. Podczas rysowania na sztaludze mamy możliwość łatwego oddalania się od pracy w celu jej oceny. Dzięki temu możemy uniknąć błędów związanych ze złymi proporcjami. Sztaluga umożliwia nam również rysowanie z możliwością łatwego kontaktu wzrokowego np. z rysowanym przedmiotem. To również jest dla nas bardzo wygodne, ponieważ nie musimy odkładać naszej pracy. Wadą może być zmęczenie rysowaniem w pozycji stojącej, ale przecież zawsze można przy sztaludze usiąść. 

Deska

Deska to bardzo mobilna podstawa, łatwo nam nią manewrować oraz jest bardzo poręczna. Do wyboru mamy wiele rozmiarów desek, dzięki czemu łatwo możemy dostosować ją do naszych potrzeb i oczekiwań. Lepiej oczywiście wybrać większą, aby nasze prace nie uległy zniszczeniu. Standardowymi wymiarami desek są rozmiary 50×70 cm lub nieco mniejsze 50×35 cm. Na większej desce mamy większy komfort, bo mimo jej rozmiarów wygodnie się na niej rysuje i bez problemu możemy opierać na niej naszą dłoń.