You are currently viewing Ołówkowy zawrót głowy
Ołówkowy zawrót głowy

Ołówek to bardzo wszechstronne narzędzie artystyczne, które pozwala na tworzenie wyjątkowych dzieł sztuki i projektów. To niezastąpiony i bardzo wierny atrybut pracy każdego – przyszłego jak i doświadczonego artysty. Na rynku mamy dostępnych wiele firm które oferują ołówki, o różnej twardości, o różnorodnym stopniu zmielenia grafitu, odmiennej jakości drewna. Dla każdego coś się z znadzie, tak by zostały spełnione oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających artystów. O wybór idealnego ołówka nie jest jednak łatwo, z uwagi na bogatą ofertę dostępną w sklepach, szczególnie gdy osoba dopiero wkracza w świat rysunku. Od czegoś jednak trzeba zacząć swoją artystyczną przygodę. Dobry wybór ołówka ma kluczowe znaczenie. Ruch ręką będzie bardziej precyzyjny i pewny, jeśli dobierzemy najlepsze narzędzie do twórczej pracy.

Na rynku mamy dostępne między innymi ołówki firmy FABER CASTELL. Faber-Castell to firma założona w 1761 która pozostaje od 8 pokoleń w rękach tej samej rodziny. Z małego zakładu rzemieślniczego, rozwinęła się międzynarodowa grupa przedsiębiorstw, posiadająca na całym świecie 14 zakładów produkcyjnych. Aktualnie jest to jeden z największych producentów kredek i ołówków na świecie.
To bardzo dobra propozycja zarówno dla osoby początkującej, jak i doświadczonej w rysunku. To co charakteryzuje ołówki to dobrze zmielony grafit, który pozwala na płynną pracę narzędziem. Wkład ołówka nie jest podatny na łamanie się, jest bardzo trwały. Drewno ołówka jest również wysokiej jakości, bardzo dobrze się ostrzy. Dodatkowym atutem ołówków tej firmy, jest ogromny wybór w odcieniach szarości. Od bardzo jasnych, po te głębsze odcienie aż do bardzo nasyconych czerni. Ołówki FABER CASTELL poza szeregiem zalet, są marką premium, plasują się również bardzo atrakcyjnie cenowo. W sytuacji kiedy ołówek jest naszym podstawowym narzędziem malarskim, kwestia ekonomiczna ma również ogromne znaczenie. Walory estetyczne ołówków tej firmy – również są na plus.

Na uwagę zasługują również ołówki artystyczne Pierre Noir marki Conte a Paris. Ołówki artystyczne Pierre Noir marki Conté à Paris są wzbogacone w unikalny rdzeń, który wykonany jest ze sprasowanej gęstej pasty o bardzo dużym natężeniu pigmentu. Ołówki są w kolorystyce bardzo głębokiej czerni. Te matowe dają możliwość tworzenia prac na różnorodnych powierzchniach, oraz na różnych formatach. Rdzeń o średnicy aż 5 mm pozwala na bardzo duży zakres stawianych linii – od bardzo cienkich po te bardzo grube. Ślady które powstaną nie są zmywalne. Ołówki są dostępne w pięciu miękkościach: H, HB, B, 2B, 3B. Artysta może dobrać narzędzie pracy – idealnie do swojej techniki. Ołówki Pierre Noir są w całości lakierowane na czarno i posiadają srebrne oznaczenia nazwy marki, serii oraz miękkość. Wyglądają bardzo gustownie i elegancko.

Przy tak dużym wyborze ołówków nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie dla siebie ten ulubiony. Oczywiste jest, że wraz z nabieraniem precyzji, pewności i doświadczenia w rysowaniu – te wybory będą się zmieniać. Zawsze warto również podpytać o wybór idealnych narzędzi do artystycznej pracy, osób doświadczonych, które zjadły zęby na nie jednym ołówku. W mojej szkole rysunku zawsze służę wsparciem i radą. I to pomimo upływu lat, oferty na rynku i ołówkowych trendów – jest niezmienne.