You are currently viewing Ośrodek kultury morskiej w Gdańsku
Ośrodek kultury morskiej w Gdańsku

Ośrodek kultury morskiej w Gdańsku to jedno z najciekawszych oraz najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Jeżeli jeszcze nie wpisałeś go na listę miejsc do odwiedzenia, koniecznie to zmień. To jedyna taka placówka w kraju, która w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. Oprócz wykorzystywania nowych technologii nie można pominąć zapierającej dech w piersiach współczesnej formy architektonicznej. Uwagę przykuwają częściowo przeszklone ściany i stropy, nawiązujące do historycznej zabudowy Gdańska. Elewacja bryły ośrodka kultury obłożona została ręcznie formowanymi cegłami. Jego fasada zaprojektowana jest z żaluzji oraz ram wykonanych z drewna wypełnionego szkłem. Dwa szczyty budynku imitują styl gotycki. Sprawia to, że bryła budynku widoczna jest już od strony Długiego Targu. Wnętrze budynku również prezentuje się bardzo ciekawie: drewniane elementy, porozwieszane płótna żagli i sieci wprowadzają w iście morską atmosferę.

Teraz trochę historii i ciekawostek. Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku powstał w 2012 roku jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Zajmuje budynek nad brzegiem Motławy, przylegający do słynnego Żurawia. Dawniej był tu spichlerz. Miał spadzisty dach i bryłą nawiązywał do wielu mu podobnych magazynów portowych, które na przeciwległym brzegu rzeki zapełniały Wyspę Spichrzów. XIX-wieczne zdjęcia ukazują zmianę wyglądu. Dach stał się bardziej płaski, a okna powiększono. Budynek przeznaczono bowiem, na cele mieszkalne. Podczas II wojny światowej został zniszczony i w latach 50. zbudowano tu kotłownię miejską. Przez ponad 30 lat oddział ten nazywany był Składem Kolonialnym — nawiązując do dawnej funkcji.

Sami przyznacie, że miejsce to zasługuje na szczególne wyróżnienie. Losy tego miejsca zmieniały się i rozwijały wraz z nadchodzącymi nowymi epokami. Obecnie nowoczesna koncepcja budynku zgrabnie wpisuje się w historie oraz otaczającą go architekturę.