Oliwski park w Gdańsku, należy do największych w mieście i przykuwa uwagę nie tylko miejscowych ale również turystów. Zachwyca swoją wielkością, architekturą i ciekawą historią. To świetne miejsce do odpoczynku i relaksu. Powstanie Parku Oliwskiego ma ogromny związek z pojawieniem się zakonu Cystersów, którzy zagospodarowali również przestrzeń wokół klasztoru, w tym także stawy, aleje i ogród. Katedra Oliwska to wyjątkowa perełka architektoniczna, reprezentuje bowiem trzy style – barok, renesans i rokoko . Została wzniesiona w XII wieku, i można powiedzieć że czas nie działa na jej niekorzyść, bowiem do dziś zachwyca niejednego miłośnika architektury. We wnętrzu katedry są 23 ołtarze, przeważnie o dużej wartości artystycznej. Świątynia przykuwa uwagę oryginalnymi fasadami z dwiema smukłymi wieżami. Jej wnętrze natomiast to skarbnica zabytkowych ołtarzy, pięknych kaplic, wiekowych grobowców. Wrażenie robią również wiekowe sklepienia oraz portale, obrazy Hermana Hana autora tak wyjątkowego dzieła jak “Koronacja Marii Panny”. W obejściu katedry znajduje się kaplica św. Krzyża, zwana też kaplicą Opacką. Jest to najstarsza spośród kaplic w katedrze. Pod nią znajduje się krypta biskupia, gdzie pochowani są biskupi gdańscy. W katedrze jest również grobowiec książąt pomorskich, ponieważ Oliwa od początku była miejscem pochówku książąt pomorskich i ich krewnych, Do katedry przylega także pieknie odrestaurowany 3 skrzydłowy budynek klasztoru. Znajduje się tam Muzeum Diecezjalne zawierające działa malarstwa, rzeźby i złotnictwa z terenu diecezjii katedry (m.in. haftowane ornaty).
Katedra Oliwska swoją popularność zawdzięcza również wyjątkowym organom które zaprojektowane i zbudowane zostały w latach 1763-1788 przez o. Johanna Wilhelma Wulffa. Składają się one z 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego i z cyny. I to dzięki nim zakon zyskał swoją sławę oraz stał się miejscem wspaniałych koncertów muzyki organowej. Klasztor przez wieki uznawany był za najbogatszą instytucję kościelną na Pomorzu Gdańskim.
Pięknie prezentuje się też najbliższe otoczenie Oliwskiej Katedry. Kuszą m.in. dawne zabudowania klasztorne, służące dziś jako seminarium duchowne, zapierający dech w piersiach park Adama Mickiewicza, liczne alejki, ławeczki, niespotykana roślinność oraz urozmaicona część botaniczna ogrodu. Wszystkie atrakcje gdańskiej Oliwy sprawiają, że spacery po jej terenie na długo pozostają w pamięci zaglądających do niej.
.