You are currently viewing Portret wycena
Portret wycena

Czy portret malarski (nie czarno biały) powinien być tani, czy drogi. Powiem może przewrotnie . Nie powinien być za tani , ani za drogi. Minimalne honorarium dla artysty nie powinno być mniejsze niż 1000 zł, bo to oznaczałoby jakiś trik – podruk a może nawet tylko druk. A to dlatego, że przeciętnie portret maluje się tydzień czasu i jak cena spada poniżej tysiąca złotych, to należy się zastanowić, jak ów artysta się właściwie utrzymuje mogąc namalować 4 portrety miesięcznie, do tego podatki, życie itp. itd. Nasuwa się pytanie jak jeszcze ten artysta ma zamiar się jeszcze rozwijać. A wiadomo, że na pogłębianie wiedzy w praktyce, jak i na promocje nazwiska ( co podnosi wartość malowidła ) też trzeba mieć jakieś konkretne środki finansowe.

 A górna granica wyceny portretu malarskiego nie powinna przekraczać 5000 zł.  I dobrze jak w tę wyceną zalicza się też fakt, że portret malował ktoś o wypromowanym nazwisku.

Ogólnie mówiąc, ważne jest by wartość portretu była na tyle cenna, by nikomu nie przyszło do głowy usunąć taki portret ze stwierdzeniem jak będę chciał/ła to sobie zamówię taki drugi. Tak zazwyczaj dzieje się z reprodukcjami  czy wydrukami zdjęć na płótnie, które po jakimś czasie ulegają zapomnieniu i cała siła wyzwalania chemii takim portretem nigdy już nie bywa wznowiona. Uwaga na drukarzy obrazów na płótnie , którzy mówią , że takie jak ich produkty zamawiają nawet muzea  do swoich zbiorów. Śmiech mnie ogarnia jak to słyszę. I sobie wyobrażam jak ludzie płacą by obejrzeć wydruki z drukarki atramentowej. Nie mówiąc już o znawcach malarstwa, którzy nie tylko znają się ma jakości różnego rodzaju malarstwa i nawet podróżują do innych miast i państw, by zobaczyć nie oryginały, ale wydruk obrazu dawnych mistrzów. Ustalmy , jak coś ma być ważne w naszym życiu to nie może być tandetnie wykonane i przez to podejrzanie tanie. I trudno sobie wyobrazić, że obok srebra rodowego potomkowie będą dumni z talerzyków jednorazowych używanych przez dziadków. Natura ludzka lubi zauważać dobro i piękno. A taki portret będzie wkrótce klejnotem rodzinnym, którego wszyscy potomni będą sobie cenić.