You are currently viewing Rodzaje pędzli malarskich – co musisz wiedzieć o pędzlach?
Rodzaje pędzli malarskich – co musisz wiedzieć o pędzlach?

Rodzaje pędzli malarskich – pędzel musi być wygodny i w 100% spełniać swoją rolę. Źle dobrany zamiast pomagać może znacznie utrudnić pracę malarza i psuć nastrój. Warto więc poznać różne rodzaje pędzli i ich przeznaczenie.

Rodzaje pędzli malarskich

Rodzaje pędzli do malowania obrazów – jak wybrać odpowiednie do określonej techniki? Każda z technik wymaga różnych pędzli i warto się zaopatrzyć w co najmniej kilka sztuk o różnej grubości. Zależnie od powierzchni, na jakiej malujemy oraz precyzji, z jaką będziemy tworzyć pracę, rozmiar, grubość oraz kształt pędzli trzeba odpowiednio dobrać. Drobnych szczegółów nie jesteśmy w stanie zaznaczyć grubym pędzlem, a cienkiego nie będziemy używać do malowania dużych obiektów. 

Rodzaje pędzli do malowania obrazów

Pędzle dzielimy na różne kategorie w zależności od tego, do czego mają służyć. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego zostały wykonane pędzle, to możemy podzielić je na pędzle syntetyczne i pędzle z naturalnego włosa. Te drugie lepiej utrzymują i rozprowadzają farbę. Włosie borsuka np. poleca się do malowania farbą olejną, natomiast włosie wieprza jest sztywne i sprężyste i sprawdzi się do większych obszarów.

Do malowania farbą akrylową pędzle powinny być wykonane z cieńszego materiału, do malowania dużo gęstszą farbą olejną pędzle muszą być gładkie i sprężyste, zaś do malowania akwarelą wystarczający będzie pędzel z miękkich włókien wyciągających więcej wody.

Pędzle syntetyczne zwykle są bardziej uniwersalne i sprawdzą się w przypadku każdej z farb. Istnieją też pędzle syntetyczno-zwierzęce, które łączą cechy obu tych rodzajów.

Rodzaje pędzli malarskich - Wenecjusz szkoła rysunku i malarstwa

Rozmiary pędzli malarskich

Najlepiej posiadać w swojej pracowni pędzle w kilku różnych rozmiarach. Najczęściej korzysta się z pędzli dużych i średnich. Duże pędzle służą do długich pociągnięć, ale też szybszego krycia powierzchni. Małe służą do zaznaczania szczegółów i małych powierzchni, jak np. włosy, twarz.

Pędzle do akwareli - rozmiary pędzli do akwareli

Do farb akwarelowych zwykle używa się pędzli okrągłych i płaskich zwykłych oraz o kształcie wachlarza. Są to pędzle charakteryzujące się bardzo miękkim, puszystym i przyjemnym w dotyku włosiem, idealnie nadającym się do akwareli. Muszą być wysokiej jakości, więc przydają się tu pędzle z naturalnego włosia. Są to pędzle drogie, jak np. pędzle z włosia sobolowego, więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarelami, możesz zacząć od pędzli syntetycznych. 

Na rynku możemy spotkać bardzo szeroki wybór pędzli ze względu na ich rodzaj, wielkość, włosie i kształt. Swoją przygodę z malarstwem polecam zacząć od niezbędnych pędzli i testować, które najlepiej nam się sprawdzają.