Rok szkolny za pasem. Za moment dzieci i młodzież rozpoczną naukę po przerwie wakacyjnej, a rodzice będą zastanawiać się na jakie zajęcia pozalekcyjne wysłać swoje dziecko. W takich przypadkach zawsze warto wspierać zainteresowania dziecka. Jeśli Twoje dziecko lubi rysować, to warto zapisać je na kurs rysunku. Takie wsparcie pasji Twojej pociechy może skutkować wspaniałym portfolio w przyszłości. Kto wie? Może akurat Twoje dziecko będzie kolejnym światowej sławy architektem lub malarzem?
Pierwsze zainteresowanie rysunkiem można zauważyć u dzieci już w wieku przedszkolnym. W tym czasie dzieci uwielbiają kolorować, ćwicząc w ten sposób rękę. W późniejszych latach dziecko zaczyna odwzorowywać otaczający je świat. Już wtedy może obudzić się zamiłowanie do tego typu hobby. Dzieci zawsze warto wspierać w ich wyborach. W przypadku rysowania także. Rysowanie samo w sobie wspaniale wpływa na rozwój motoryki małej dziecka, na sprawność ręki, co później przydaje się w nauce pisania. Jeśli widzimy, że nasze dziecko przejawia zdolności w kierunku artystycznym, dajmy mu szansę poszerzenia zakresu wiedzy oraz umiejętności na specjalistycznych kursach. Niektóre szkoły posiadają w ofercie kursy dla dzieci już od 6-tego roku życia.
Kursy dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym muszą charakteryzować się połączeniem zabawy z nauką. W przeciwnym wypadku nici z naszej pracy, ponieważ dzieci w tym wieku nie potrafią się jeszcze skupić przez dłuższy czas na jednej rzeczy lub czynności. Potrzebne jest przeprowadzanie krótkich faz odpoczynku podczas lekcji, nawet co 15-20 minut. Po przerwach powinniśmy zmienić lekko temat i zająć się trochę innymi rzeczami niż przed momentem. W ten sposób podtrzymamy zainteresowanie młodego kursanta treścią zajęć. Pobudzenie duszy artystycznej w tak młodym wieku to ogromnie ważny etap budowania kolejnego stopnia zainteresowania się tematem rysowania. Jeśli dodatkowo dziecko posiada talent i po prostu ładnie rysuje, to jest to genialne podłoże do pracy w przyszłości, która może przynieść rewelacyjne efekty.
Dzieci, a właściwie już młodzież w wieku od 11-ego roku życia to wspaniała grupa wiekowa, aby móc zacząć poważną pracę nad techniką rysunku. Na moich kursach prowadzę także młodzież i jest to grupa, która wręcz pochłania wiedzę. I to bardzo szybko! Dzieci te są nastawione na pracę, ale chcą też szybko widzieć jej efekty. Podczas kursów rysunku dla młodzieży, czy to hobbystycznych, czy też przygotowawczych do szkół ponadpodstawowych o profilu artystycznym i plastycznym, zauważyłem, że praca typu “stawianie małych kroczków” sprawdza się wspaniale. Dzieci szybko widzą postępy i czują, że idą w dobrym kierunku, nie zrażając się trudnościami. Ponadto te trudności, ponieważ są dawkowane w małych ilościach i powoli, są szybko pokonywane przez moich zdolnych uczniów.
Dzieci w wieku ok. 14 lat natomiast, można już zachęcić do pracy o mocniejszym natężeniu. Wspólnie z nimi można bardziej wnikliwie analizować ich prace oraz postępy. Rozumieją już dużo, posiadają też solidne podstawy choćby z zakresu zajęć plastycznych, czy technicznych. Są manualnie bardziej rozwinięte. Praca nad techniką w ich przypadku może być trudna, ale przynosi efekty, na które tak czekamy. Dla młodzieży w wieku powyżej 14-ego roku życia podczas moich kursów oferuję wsparcie ich rozwoju artystycznego w ramach zajęć ogólnorozwojowych ucznia. Ponadto dla uczniów, którzy planują swoja przyszłość związać z zawodami artystycznymi zapewniam artystyczne kompleksowe przygotowania się do egzaminów wstępnych do liceum plastycznego. Jeżeli zaś uczeń ma sprecyzowane plany co do studiów i pragnie studiować kierunki takie jak architektura, czy design, wówczas zaoferować mogę szeroki zakres kursów przygotowawczych do egzaminów na uczelnie wyższe tego typu.
Współpraca z młodymi ludźmi, których pasją jest rysunek, to wspaniała rzecz! Ich sukcesy cieszą ich samych oraz nauczycieli. Trud i ciężar włożonej pracy i wysiłku procentuje spokojnym podejściem do egzaminów na uczelnie wyższe oraz dostaniem się na wymarzony kierunek studiów.
Nigdy nie wiemy, co nas spotka w przyszłości, możemy ukierunkować jedynie swoje losy poprzez swoje działania. Idąc tym tropem i kierując się powiedzeniem “czym skorupka za młodu…” warto wesprzeć pierwsze zainteresowanie się rysunkiem przez nasze dziecko. Nie wiadomo, czy nie stanie się to rodzajem aktywności, z którą nasze dziecko zwiąże swoją przyszłość, a nawet późniejszą drogę zawodową.
Na zdjęciu praca naszej młodej kursantki p. Antosi Struczyńskiej.