You are currently viewing Rysunek – dla kogo?
Rysunek – dla kogo?

Rysunek to sztuka. Często zachwyca tak, ze osoba oglądająca go zastanawia się, jak to możliwe – tak idealnie odwzorować przestrzeń, krzywizny, głębię? Myśl, że autory rysunku jest niezwykle utalentowany jest jedna z najczęściej pojawiających się podczas odbioru prac. Czy to zawsze jest talent? Otóż nie. Często to, tylko i aż, ogrom pracy włożonej w technikę, naukę i eksperymentowanie, godziny spędzone w otoczeniu papieru i ołówków. 

Talent

Talent to nie wszystko, ale bardzo wiele. Czasem sam talent wystarczy, aby rysunki miały to “coś”. Osoba, której wrażliwość artystyczna oraz pewna kreska łączą się i uzupełniają, może tworzyć przepiękne prace, zatykające dech w piersiach. Nie mniej, sam talent to nie wszystko. Doskonalenie techniki, zaznajamianie się z nowymi rozwiązaniami, trikami i słuchanie bardziej doświadczonych artystów pomagają odkrywać swój indywidualny, niepowtarzalny styl tworzenia. Osobom utalentowanym jest zapewne łatwiej, mogą popełnić mniej błędów, ponieważ naturalnie “czują” rysunek i po prostu im wychodzi.

 

Praca

A co z tymi, którzy chcieliby poznawać tajniki rysunku, ale nie czują w sobie dodatkowych predyspozycji? Odpowiedź jest prosta: praca. Pracuj, ucz się, doświadczaj, próbuj i twórz. Im więcej, tym lepiej. Tutaj rysunek podobny jest do sportu – im więcej trenujesz, tym lepsze wyniki osiągasz. Warto zatem zainwestować swój czas w rozmaite kursy rysunku, czy warsztaty, a nawet dodatkowe kursy indywidualne, gdzie będziesz nauczyciel skupi się tylko na Tobie i Twoich potrzebach. 

Nie zrażaj się

Niezależnie od przyczyny, dzięki której chcesz rysować lub już zacząłeś/zaczęłaś, kontynuuj, ucz się i poszerzaj swoje horyzonty w tematyce rysunku. Efekty potrafią zaskakiwać. To, że coś nie wychodzi za pierwszym razem, wcale nie oznacza, że nie jest dla Ciebie. Być może rozwiniesz w sobie niesamowitą pasję do rysunku. Warto podążać za swoimi potrzebami i rozwijać zainteresowania, a rysunek jest dla wszystkich. Polecam!