You are currently viewing Rysunek – prezent
Rysunek – prezent

„Rysunek – prezent” – Część 1 serii z serii „Co znaczy, że rysunek jest dobry?” Odpowiedź na pytanie co to jest dobry rysunek jest uzależniona od tego jaki jest cel rysunku.

W tym artykule zajmę się celem, który bardzo często jest przypisany rysunkom, czyli „Rysunek jako prezent”.

Na przykład rysunek podarowany od dziecka dla rodziców. Tu nie ma dużego znaczenia jaki jest poziom artystyczny młodego twórcy. Widomym jest dla rodziców, że każde kolejna rysunki czy malarstwo ich dziecka, zawsze będą dowodem jego pracy. A każdy rodzić wie że każda praca, to jest kolejny krok do przodu w procesie rozwoju ich małej pociechy. A jak dziecko będzie wykonywać takie prace systematycznie, to w końcu zacznie doszukiwać się jakiś głębszych niuansów. A wprowadzanie nowo poznanego zjawiska / techniki do dziecka sposobu pracy (potocznie nazywamy to warsztatem artystycznym), to dowód, że rozwój dziecka ma się dobrze. Tu liczy się przyszłość bardziej niż teraźniejszość. Dlatego każdy rodzic będzie zachęcać dziecko pochwałami , by tych doświadczeń artystycznych w rozwoju małej pociechy było jak najwięcej.

Rodzic widząc takie zainteresowania dziecka, może też posłać dziecko na prywatne lekcje artystyczne. A tam, gdy dziecku dokładnie pokaże się i wytłumaczy jakie jeszcze są fajne środki plastyczne, to okaże się, że postępy są nadzwyczajne w bardzo krótkim okresie czasu.

Przykład załączony na zdjęciu, to praca Pani Anny Szwabe, która wykonała taki rysunek po 6 miesiącach nauczania na naszym kursie przygotowawczym do Plastyka. A przed przygodą w naszej szkole nigdy by o sobie i o takich rysunkach nawet nie pomyślała? Czyli można…