You are currently viewing Pomysłowe sztuczki w rysunku
Pomysłowe sztuczki w rysunku
  • Post category:Bez kategorii

Do tego, aby zacząć rysować potrzeba niewiele – kartka, ołówek i chęci. Z biegiem czasu, gdy ćwiczymy technikę rysowania oraz poznajemy tajniki świata rysunku, nasz apetyt na wiedzę rośnie. Dziś podzielę się z wami kilkoma sprytnymi sztuczkami, które pomogą w rysowaniu, a czasem nawet mogą uratować pracę.

Gumka i ołówek

Gumka i ołówek to podstawowe wyposażenie każdego rysownika. O doborze ołówka pisałem wcześniej we wpisie “Czym rysujemy, czyli jaki ołówek do rysunku”. Pamiętacie, że nie polecam wyposażania przybornika we wszystkie dostępne na rynku twardości ołówków? Nadal tak uważam. Różny nacisk na ołówek generuje różne efekty na papierze. Co w przypadku, gdy nam coś się nie uda? Nie taka grubość, nie taki efekt? W ruch idzie gumka. I tutaj się na chwilę zatrzymam. Jedną z pomysłowych sztuczek, a właściwie zasad, w rysunku jest używanie gumki chlebowej. Zostawia ona minimalne ślady na papierze, więc dość szybko i łatwo zatuszuje niedoskonałości, pomyłki i czasem może nieuwagę. Doskonale też sprawdza się jako przyrząd do rozcierania, do cieni, do uzyskiwania niebanalnych efektów w pracach. Zawsze warto ją mieć i używać. Jeśli jeszcze nie znacie jej zastosowania, to warto poeksperymentować, a na pewno odkryjecie jej moc.

 

Mieszanie farb

W malarstwie też można stosować pomysłowe sztuczki. Na przykład przy mieszaniu farb. Często farby mieszamy na palecie – jest duża, daje to dużo miejsca do eksperymentów. Właśnie – a może by tak mieszać farby bezpośrednio na płótnie? Daje to zaskakujące efekty, których nie uzyskamy nakładając już zmieszaną farbę na płótno. Dodatkowa gra warstw nakładanych farb i ich zmieszanie dodadzą pracy nutki szaleństwa i świeżości.

Cienkopisy

W rysunku oprócz ołówka stosuje się tzw. technikę mokrą, czyli rysowanie za pomocą tuszu. Tusz jest w cienkopisie, markerze itp. Cienkopis ma tę wadę dla rysownika, że trudno jest poprawić pojawiające się błędy: nieprawidłowo poprowadzone linie, nierówne kreski itd. Jak temu zaradzić? Warto rozważyć wyposażenia przybornika w różne grubości cienkopisów. Dobrze zacząć od podstawowych grubości, tj. 0.3, 0.5, 0.8 mm. Zaczynając pracę, wykonajcie szkic najcieńszym z cienkopisów i rozwijajcie ją stopniowo, pogrubiając linie. Efekt końcowy będzie fantastyczny i bez śladów błędów.

Pomysłowe sztuczki

Najczęściej pomysłowych sztuczek uczymy się od nauczycieli. To oni zdradzając nam tajniki techniki rysunku oraz malarstwa dzielą się z nami ich trikami. Są to często początkowo niewiele znaczące słowa, anegdotki, ale później mogą uratować naszą pracę albo wykorzystanie ich może pomóc wyróżnić nasze prace spośród innych. Warto zatem słuchać nauczycieli i polegać na ich wiedzy. Sam jestem nauczycielem w szkole rysunku Wenecjusz i chętnie dzielę się swoją wiedzą na zajęciach z rysunku i malarstwa. Mam nadzieję, że moi uczniowie skorzystają w przyszłości z moich sztuczek, a ich prace będą wspaniałe.