Techniki te związane są z konsystencją materiałów stosowanych do wykonywania prac.
W technice mokrej mamy szeroki wachlarz możliwości począwszy od farb, akwareli, tuszy, jak i markerów. Warto tu uwzględnić powierzchnię, na której odbywać się będzie malowanie. Musi mieć ona odpowiednią gramaturę, ponieważ malowanie mokrymi materiałami na cienkiej kartce może powodować jej szybkie zniszczenie. Grubość musi być dostosowana do metody malowania.
Mokre w mokrym
Ten rodzaj techniki wykorzystuje malowanie mokrymi materiałami na mokrej powierzchni. Dzięki temu możemy uzyskać rozmyty efekt. Kolory łączą się tworząc ciekawe zestawienia oraz rozmyte kontury. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące i nieoczekiwane. W tej metodzie nanoszenie poprawek na pracę może być bardzo trudne, dlatego każdy ruch musi być przemyślany i kontrolowany.
Mokre w suchym
W tej technice możemy bardziej kontrolować pracę nad pędzlem i kontrolować to, co zostanie ukazane na papierze. Polega na korzystaniu z mokrych materiałów, takich jak farby, tusze, którymi malujemy lub rysujemy na suchym papierze.
Suchy pędzel
Dzięki tej metodzie w łatwy sposób można wydobyć fakturę papieru. Polega ona na używaniu suchego pędzla do nakładania farb na suchy papier. Charakterystyczne dla farby nakładanej przez pędzel jest jej szorstki wygląd. Jest ona bardzo prosta, ale należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
- warto wybrać farby o dłuższym czasie schnięcia, dzięki czemu unikniemy wyschniętego, sztywnego pędzla podczas malowania.
- jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy użyjemy starego, lekko wyrobionego pędzla, gdyż wzór jaki będzie pozostawiał, będzie ciężki do podrobienia, co uczyni naszą pracę wyjątkową. Ważne jest jednak, aby włosie było sprężyste, gdyż kiedy straci swoje właściwości, niestety pędzel będzie nadawał się tylko do wyrzucenia.