Techniki rysowania pozwalają szybciej nauczyć się rysować, zauważać postępy i doskonalić swój warsztat. Poznanie ich prowadzi do wypracowania własnego, unikalnego stylu rysowania. Ołówek jest narzędziem wszechstronnym, które pozwala na realizację różnego rodzaju kreatywnych pomysłów – od szybkich szkiców po bardzo szczegółowe krajobrazy.
Jakie są techniki rysowania?
Wśród metod można wyróżnić kreskowanie, ruchy okrężne, kratkowanie i rozmazywanie. Każda z technik rysowania przydaje się podczas rysowania innych rzeczy.
Kurs rysowania - podstawowe techniki
Kreskowanie
Kreskowanie to inaczej rysowanie równoległych linii na papierze. Mogą być w różnych odstępach – jeśli efektem ma być jaśniejsze miejsce kreski powinny być w większych odstępach od siebie, natomiast jeśli chcemy uzyskać cień lub ciemniejszy obszar kreski powinny niemalże na siebie nachodzić.
Kratkowanie
Kratkowanie to technika rysowania podobna do kreskowania, z tym że tutaj zamiast linii równoległych mają być linie prostopadłe. To technika, która świetnie współgra ze światłocieniem i daje więcej możliwości od poprzedniej.
Metoda ruchów okrężnych
Podczas tej techniki rysowania ołówkiem można osiągnąć różne efekty i ważna jest siła nacisku. Wykonując okrężne ruchy ołówkiem im mocniej go przyciśniemy, tym ciemniejszy odcień pojawi się nam na kartce. Żeby uzyskać bardziej widoczny efekt poleca się używanie miękkich ołówków.
Rozmazywanie
Rozmazywanie też jest przez niektórych uważane jako technika rysowania. Jest dopełnieniem poprzednich trzech metod i sprawdza się podczas rysowania np. nieba lub tła. Ołówek rozmazywać można za pomocą chusteczki bądź palca. Tu też najlepiej sprawdzi się miękki ołówek.
Jak szkicować? Techniki rysowania ołówkiem
Można śmiało stwierdzić, że rysowanie ołówkiem to dzieło sztuki. Oprócz tego jest też podstawą każdego z dzieł tworzonych innymi narzędziami. To właśnie ołówek powinien więc być narzędziem, z którego korzystamy najczęściej. Dlatego tak ważne jest, by dobrze opanować korzystanie z niego podczas tworzenia swoich dzieł.