You are currently viewing Techniki suche
Techniki suche

Materiałami wykorzystywanymi do tworzenia rysunków techniką suchą są kredki, ołówki oraz węgiel. Charakterystyczny dla tej techniki jest pigment w stanie stałym oraz brak wody podczas wykonywania obrazu. Warto wspomnieć tu o wielu możliwościach dodatkowych, takich jak łatwość rozmycia oraz usunięcia szkiców za pomocą gumki.

Zaczynamy od narysowania szkiców, najlepiej miękkim ołówkiem, niezbyt mocno przyciskając go do powierzchni papieru, aby w razie ewentualnych poprawek można było łatwo je usunąć. Tu warto poświęcić więcej czasu na dopracowanie szkicu, usunięcie wszelkich dysproporcji, które w późniejszym etapie będą trudne do poprawy. Następnie możemy poświęcić swój czas na dopracowanie detali.

Jeżeli chodzi o podłoże w technice suchej nie ma tutaj specjalnych wymagań. Wystarczy zwykła kartka papieru, oczywiście wszystko też zależy od naszych preferencji. 

Techniki suche mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że nie wymagają większych przygotowań. Wystarczy tu tylko kartka papieru oraz ołówek lub kredka. 

W tej metodzie, jak w każdej innej, wymagane jest utrwalenie pracy w postaci rozpylenia nad nią specjalnej substancji – fiksatywy z odległości około 20-25 cm. Pomoże nam to uzyskać dłuższy i bardziej trwały efekt, a praca nie będzie też narażona na przypadkowe zniszczenie.