You are currently viewing Tuba czy teczka?
Tuba czy teczka?

Tuba czy teczka rysunkowa? Pytanie w czym nosić rysunki pojawia się bardzo często. Jako rysownik dbam o swoje przybory, odpowiednio je dobieram i przechowuję. To są moje skarby, a moje prace to moja wizytówka. Chcę także, aby były w odpowiedni sposób transportowane, bez uszkodzeń i potencjalnego zniszczenia. To ważny temat także dla moich Kursantów – jak bezpiecznie przenieść pracę z pracowni do domu?

Na rynku kreślarskim jest kilka rodzajów akcesoriów do transportowania prac. Mamy do wyboru teczki, tuby oraz torby na rysunki.

  • Teczka

Teczki wykonane są z tektury lub tworzywa sztucznego. Mogą być przenoszone w dłoni lub na ramieniu. Mają różne wymiary od A3, B3 do A1, B1 oraz grubości od 35mm do 75mm. W zależności od tego, jakich arkuszy papieru będziemy używali oraz w jakiej ilości, tak też dobieramy wielkość teczki. W późniejszym okresie może zdarzyć się też tak, że staniemy się posiadaczami teczek o kilku wymiarach.

Na egzaminach na wydział architektury obowiązują prace w formacie A2, stąd jako uczestnicy kursu rysunku architektonicznego najczęściej będziecie korzystać właśnie z takiej wielkości arkuszy i taką też wielkość teczki rekomenduję.

Kursanci przygotowujący się na studia na ASP powinni zaopatrzyć się już w kilka teczek o różnych formatach, ponieważ na egzaminy na tego typu uczelnie trzeba przynieść portfolio, które może składać się z wielu formatów prac, a nawet z malunków o różnej grubości. Jest to dodatkowy wydatek, ale w trosce o bezpieczeństwo transportu naszych prac, warto jest go ponieść.

W przypadku Kursantów innych kursów, teczkę można dobierać do indywidualnych potrzeb i preferencji. Najlepiej do formatu arkusza, na którym pracę lubimy najbardziej. 

Największą zaletą teczek jest to, że rysunki w niej przenoszone nie zawijają się i nie zaginają. Są też dość pojemne. Można w nich przenosić od kilku do kilkunastu prac. Ich grubość pozwala na zabranie np. podkładki rysunkowej w plener rysowniczy, a nawet na wrzucenie do niej przyborów, np. piórnika.

Teczki ze względu na swoje gabaryty nie są niestety zbyt wygodne przy częstym przemieszczaniu się np. komunikacją miejską. W zatłoczonym autobusie, tramwaju, czy pociągu zabierają sporo miejsca. 

Mimo wszystko polecam ich używanie w trosce o nasze prace.

  • Tuba

 Na rynku są tuby plastikowe i tekturowe. Te drugie często nie posiadają paska do przenoszenia na ramieniu. Tuby rysunkowe także mają różne rozmiary, ale są też tuby regulowane, które można dopasować do wymiaru arkusza, który w nich przenosimy. 

Podstawową wadą tub jest to, że każdy rysunek musimy zwinąć. Po rozwinięciu papier zawija się i może to utrudniać pracę na nim. Dodatkowo czasem trzeba też dość mocno popracować nad samą techniką zwijania papieru, szczególnie tego o większej gramaturze. Może to powodować dodatkowe zagniecenia, co ma wpływ na późniejszą estetykę naszej pracy. Przenosząc większą ilość rysunków w jednej tubie, żeby się dostać do jednego z nich, każdorazowo musimy wyjąć wszystkie prace. Z tego względu nie jest to wygodne rozwiązanie.

Główną zaletą tub jest to, że nie zabierają dużo miejsca i są wygodne w transporcie. 

  • Torba

 Torba rysunkowa jest podobna do teczki tylko wykonana jest z materiału, najczęściej z nylonu. Wkładamy do niej rysunek, zapinamy na zamek i często aby ją przenieść, składa się ona na pół. Znowu generuje to ryzyko lekkich zagięć papieru, co jest wadą tego rozwiązania. Wygląd torby jest za to bardzo elegancki. Dobrze się prezentuje.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy teczkę, czy tubę, czy torbę do przenoszenia naszych prac, musimy o nie odpowiednio zadbać: nie ściskać, nie siadać na nich, nie gnieść, nie wystawiać na działanie wilgoci, właściwie czyścić oraz co najważniejsze – nie przeciążać, zarówno dla dobra teczki/tuby/torby oraz dla naszego własnego (dbajmy o postawę!).