You are currently viewing Wakacje ze sztuką w mieście
Wakacje ze sztuką w mieście

Wakacje to czas letniego eksplorowania pobliskich, ale też dalekich zakątków. Dzięki letniej aurze i wakacyjnej pogodzie w każdym mieście dużo się dzieje, również i w Gdańsku. W okresie letnim sporo jest tutaj ciekawych imprez plenerowych, muzycznych oraz kulturowych. Można stwierdzić, że miasto budzi się do życia i ma do zaoferowania tyle w każdy weekend, że nie wiadomo jaką propozycję artystyczną wybrać.

Wśród wydarzeń kulturalnych na które warto zwrócić uwagę jest wystawa Grand Press Photo, czyli 302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo. Wystawa to 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Zdjęciem które zachwyciło jury, a tym samym zdjęciem roku została fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla “The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. 

Na dłuższą wyprawę warto wybrać się do pobliskiego Luzinie, gdzie można obejrzeć bardzo wyjątkową wystawę “Grafiki, ceramiki i płaskorzeźba Salvadora Dali“. Wystawa tak znanego i cenionego na całym świecie artysty, zdecydowanie jest wartą rozważenia propozycją na letnie popołudnie. Tutaj z kolei można podziwiać 75 grafik, 24 ceramiki oraz płaskorzeźby, które powstały w przestrzeni lat 1944-1983 i w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich.

W Parku Oruńskim w Gdańsku natomiast można podziwiać plenerową wystawę poświęconą historii dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Poza samą wystawą plenerową dzieje Starych Szkotów, Oruni, Lipiec i Świętego Wojciecha odbędzie się cykl czterech spotkań z archeologami oraz historykami. Wykłady odbędą się jesienią.

 

Dla fanów kosmosu też znajdzie się coś ciekawego. W Galerii Metropolia dostępna będzie nowoczesna kosmiczna wystawa o kosmosie “Kosmopark“. Można będzie na niej oglądać eksponaty, znaleźć się w epicentrum kosmicznych wydarzeń oraz poczuć się jak prawdziwy astronauta. Ponadto zainteresowanych wystawą czeka odwiedzenie sali plazmowej, kontrola łazika księżycowego, znajomość z kosmitami, testy przed lotem oraz spacer po Jowiszu ze zwiększoną grawitacją. 

Z pewnością wrażeń i kulturalnych wydarzeń w Gdańsku tego lata nie będzie brakowało. Każdy znajdzie coś dla siebie, tak by nacieszyć oko, wyobraźnię i nasycić się sztuką.