You are currently viewing Zajęcia z modelem
Zajęcia z modelem

Zajęcia z modelem to już kolejny etap wtajemniczenia w szkole rysunku. Najpierw dobrze jest posiadać podstawowe umięjętności tworzenia, czyli:

  • wprawna kreskę,
  • wiedzę na temat anatomii,
  • rozeznanie w przestrzeni i jej kreowaniu.

W kolejnym etapie można już zmierzyć się z rysowaniem żywego organizmu.

Praca z modelem - od czego zacząć

Błędem jest skupianie się w pierwszej kolejności na twarzy modela, jej cieniach i załamaniach. Najpierw warto spojrzeć na proporcje ciała – jaką długość mają nogi, tułów, a potem głowa. Sylwetka modela – jej szkic będzie stanowić główny filar rysunku. W kolejnych etapach będziemy dodawać zarys mięśni, ubrania, dodatki i inne elementy, które model ma na sobie lub obok siebie. Proporcje i ich odpowiednie oddanie są bardzo ważne. Mają wpływ na późniejszy odbiór pracy. Warto wybrać element bazowy – punkt odniesienia, np. głowę. Tp ten element będzie warunkował wielkości pozostałych części ciała, czyli nóg, tułowia. 

Praca z modelem - twarz

Twarz modela ma wiele szczegółów, które dobrze jest oddać w pracy. Przyjrzyj się jak światło gra na twarzy modela lub modelki, a następnie przełóż to na arkusz przed sobą. Twarz na początku do brze jest podzielić, np. na dwie części, gdzie linia dzieląca te części przebiega np. poziomo na wysokości kości policzkowych i nosa. Te dwie części następnie dzielimy na kolejne, mniejsze części, co znacznie ułatwi pracę nad szczegółami twarzy. Na końcu należy zająć się włosami. I tutaj także warto najpierw zarysować linię włosów, a dopiero w późniejszym etapie nadać im kształt, fakturę, cienie i światło.

Ręce i nogi

Narysowanie dłoni i stóp wraz ze szczegółami jest ogromnie trudnym zadaniem. Nauka nie przychodzi łatwo, ale warto poświęcić czas na uzyskanie dobrej kreski i umiejętność oddania realistycznych proporcji rąk oraz nóg modela. Ogólny podrys jest tutaj ważnym elementem – nada kierunek dalszych etapów pracy nad rysunkiem. 

Akcesoria, dodatki

Akcesoria w postaci np. biżuterii, stroju i jego detali są bardzo ważnym elementem pracy. To dzięki nim można uzyskać wrażenie wielowymiarowości. Warto przyjrzeć się im na modelu i uchwycić jak najwięcej szczegółów. Nadadzą one pracy charakteru.

Ostatnie kroki w pracy z modelem

Ostatnim krokiem w rysowaniu modela będzie cieniowanie. Uwaga – zwróć uwagę na każdy szczegół. To cieniowanie bowiem będzie miało ostateczny wpływ na odbiór pracy, na to, czy oddasz w niej wielowymiarowość sylwetki modela. Popatrz na jego oczy, jak światło załamuje się na linii oczodołów, płatków nosa, czy w okolicach żuchwy i szyi. Każdy szczegół ma ogromne znaczenie. Nie zgub żadnego. 

Zapraszam na kursy rysunku do mojej szkoły rysunku w Gdańsku, na których nauczysz się jak cieniować oraz jak oddać w rysunku sylwetkę człowieka, co jest ważne, nad czym trzeba popracować, aby efekty były jeszcze lepsze.