You are currently viewing Dom Uphagena
Dom Uphagena

Wyjątkowych miejsc na mapie Gdańska jest wiele, czasami człowieka sam się dziwi, że z wiekiem odkrywa kolejne zabytkowe zakamarki. Zachwycają one nie tylko swoim wyglądem, architekturą ale również niezwykłą i bardzo ciekawą historią. Tak jest również w przypadku Domu Uphagena który stanowi bardzo niepozorną ale jakże dostojną kamienicę. Nie ma się co dziwić, gdyż Jan Uphagen który pochodził z jednej z najbogatszych rodzin gdańskich i był bardzo majętnym człowiekiem, nie żałował pieniędzy na inwestycję w kamienicę. 

Kamienica która stoi przy ul. Długiej 12, w latach 1776-1786 została gruntownie przebudowana, a od 1911 roku w jej wnętrzu funkcjonowało Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, nawiązujące do patrycjuszowskiej świetności Gdańska. Koniec II wojny światowej nie był dla kamienicy łaskawy, została ona zbombardowana i tym samym doszczętnie zniszczona. Jej odbudowa trwała latami, i dopiero w 1998 roku działalność muzealnej placówki została wznowiona. 

Co świadczy o wyjątkowości tej kamienicy która ma długość 77 metrów? Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że robi ona ogromnie wrażenie i jest bardzo dostojna. Wnętrze natomiast jest obfite w bardzo bogato zdobione pomieszczenia, pokoje, korytarze, salony. Możemy podziwiać urokliwy salonik, któryś niegdyś służył jako herbaciarnia. Charakterystyczne dla tego pomieszczenia są chińskie zdobienia. Na uwagę zasługują również schody wewnątrz kamienicy,  które są sercem domu i wiodą do salonu – najbardziej reprezentacyjnego wnętrza budynku. W salonie odbywały się coroczne spotkania rodziny Uphagenów. Tuż obok salonu znajdowała się oczywiście jadalnia. Z bardzo wysmakowanym wystrojem, i boazerią zdobioną w militarne sceny. Motyw został zaczerpnięty z rzymskiej kolumny Trajana. W domu Uphagena możemy podziwiać pokój owadów, oraz pokój kwiatów, a także pokój muzyczny. W pokoju muzycznym została zachowana kolekcja instrumentów z XVIII wieku.

Kolejne pomieszczenia dają nam obraz jak żyła i funkcjonowała w domu Uphagena niegdyś służba. Możemy zobaczyć również miejsce w którym mieściła się spiżarnia, oraz kuchnia z paleniskiem. W okresie letnim dostępny jest dla zwiedzających dziedziniec – przy którym niegdyś znajdowała się stajnia z drewutnią.

Kamienica posiada wiele ciekawych historycznych fotografii i z pewnością przeniesie nie jedną osobę  w klimat  XVIII-wiecznego Gdańska, oraz pozwoli poczuć ducha minionych epok.

Po takiej wysmakowanej podróży wewnątrz domu Uphagena, można wyruszyć na starówkę na pyszną kawę i dalej na spacer po wyjątkowym Gdańsku.