You are currently viewing Kurs na architekturę – jak się przygotować?
Kurs na architekturę – jak się przygotować?

Architektura i Urbanistyka – to jeden z wielu prestiżowych kierunków w naszym kraju. Brzmi bardzo dostojnie, i jest marzeniem nie jednej osoby która rozpoczyna swoje zawodowe poszukiwania. 

Od lat kierunek architektury cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a na jedno miejsce przypada duża ilość kandydatów. Niestety tylko 25 studentów rozpoczyna co roku swoją przygodę z architekturą na Politechnice Gdańskiej. Co zrobić by być tym szczęśliwcem i znaleźć się na liście studentów tego prestiżowego kierunku?.

Każdemu otwarcie mówię, że trzeba odpowiednio wcześnie zacząć przygotowania. Najlepiej dwa lata przed egzaminem. I nastawić się na systematyczną, ciężką pracę pod okiem profesjonalisty. Tu nie ma drogi na skróty. To ogromne wyzwanie które uczy pokory, cierpliwości i starannej pracy. Kurs przygotowujący na architekturę to krok po kroku nauka rysunku cieniem i nauka rysunku światłem w oparciu o różnorakie metody. Metod jest bardzo dużo a opanowanie ich wymaga zarówno talentu jak i precyzji. Predyspozycje odgrywają tu dużą rolę. Bardzo istotne jest jednak nastawienie i postawa kursanta. Po prostu osoba która chce zdawać na architekturę powinna być pena swojego wyboru, i mieć chociaż początkowy zarys swojej zawodowej przyszłości.

Kurs na architekturę przede wszystkim powinien przygotować kandydata do rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Przygotować go nie tylko teoretycznie ale przede wszystkim od strony praktycznej, tak aby osoba która stanie na sali egzaminacyjnej czuła się pewnie. Tu nie można pozwolić sobie na przygotowanie “na pół gwizdka” bo wiadomo jaki będzie efekt. A w jaki sposób można zdobyć pewność siebie? – tylko ciężką pracą, szkoląc swoje umiejętności, pod okiem profesjonalisty. Są to niestety godziny wspólnej, wymagającej pracy, na zajęciach grupowo-indywidualnych. Ale jeśli są one wykorzystane w 100% w skupieniu i  nakierowaniu na osiągnięciu celu – jakim jest dostanie się na wymarzone studia. Przyniosą zamierzony efekt. 

Ponadto kurs na architekturę powinien również nauczyć interesanta rozumienia zasad kompozycji, projektowania form użytkowych, tworzenia kompozycji płaskich, tworzenia kompozycji przestrzennych, tworzenia widoku perspektywicznego, podstaw rysunku technicznego, podstaw rysunku architektonicznego (z rzutami).

Jeśli odpowiednio wcześnie zabierzemy się za wspólne przygotowania do egzaminu na architekturę, mamy wielkie szanse, że znajdziemy się wśród 25 osób, które w najbliższym roku akademickim rozpoczną studia na Wydziale Architektury.