You are currently viewing Jak namalować zachód słońca nad morzem?
Jak namalować zachód słońca nad morzem?

Czas wakacji i długich zachodów słońca nad morzem tuż tuż. Może warto zainspirować się naturą i namalować lub narysować to piękne zjawisko? Z czym Ci się kojarzy zachód słońca nad morzem? Z ciszą, spacerem i miękkimi kolorami otaczającymi ludzi będących w pobiżu? Z tzw. “golden hour” z miękkim, ciepym światłem? A może z dziecięcymi obrazkami półkola słońca zanurzonego dokładnie do połowy w morskiej toni błękitu? Wszystko w porządku. Skojarzenia i to, jak postrzegamy pewne rzeczy są częścią nas, bardzo indywidualnie można je odbierać. Ale jak to oddać na papierze lub na podkładzie?

Zachód słońca nad morzem - od czego zacząć?

Niektórzy lubią malować z natury. Jednak chwila bywa ulotna i albo starajmy zapamiętać ile tylko się da z chwili zachodzącego słońca, albo zróbmy zdjęcie aby móc z niego czerpać podczas tworzenia pracy. Aby uchwycić moment, kiedy słońce będzie chować się w morzu, należy wybrać się na spacer na plażę. Wybierz miejsce zaciszne, w którym będziesz dobrze widzieć co się dzieje na linii horyzontu. Zabierz ze sobą szkicownik, aby uchwycić układ obrazu. Podziel arkusz na dwie części. Daj niebu trochę większą przestrzeń niż morzu. Następnie kolejną linią zaznacz linię brzegową. Umieść na szkicu trójkąt tak, aby jego podstawa usytuowana była na linii horyzontu. Będzie on stanowił szkic żaglówki pływającej po morzu. Słońce w postaci niewielkiego koła umieść na środku szkicu tuż powyżej linii horyzontu. Możesz dodać klify morskie, które umieścić można bliżej krawędzi obrazu.

Kolor

Mając już szkic zacznij nanosić nań kolory. Tutaj jest ważna już Twoja własna inwencja twórcza. Mieszaj kolory, baw się nimi. Wszystko po to, aby móc uzyskać niepowtarzalną, bardzo osobistą pracę. Pamiętaj, że kolory żółte stanowić będą światło słoneczne, które odbija się o powierzchni morza. Niebo będzie zaś mienić się kilkoma kolorami: od czerwieni po niebieskości. Pamiętaj o grze światła i cienia oraz o zasadzie kontrastuje, będzie dynamiczna, a zarazem spokojna. Pozwól swojej inwencji na szaleństwo. W końcu to pejzaż ściśle kojarzący się z wakacjami i odpoczynkiem. 

 

Zachód słońca w Gdańsku

Zapraszam do mojego ukochanego Gdańska na malowanie plenerowe zachodzącego słońca. Śledźcie uważnie mój profil, a dowiecie się pierwsi o planowanych wyjściach w plener. Jeśli będziecie w Gdańsku tylko przejazdem, to polecam Wam spacer wieczorną porą po plaży, oczywiście wraz ze szkicownikiem. Warto uchwycić moment, gdy słońce będzie chowało się za horyzontem i mieć swoja własną, niepowtarzalną pamiątkę z wakacji. Powodzenia!