You are currently viewing Czym rysujemy, czyli jaka kredka do rysunku
Czym rysujemy, czyli jaka kredka do rysunku

Na rynku mamy wiele kredek. Są czarne jak i w różnych barwach. Ja skupię się na rysowaniu jednym odcieniem. Czyli kredka: czarna, sepia czy w innej pojedynczej barwie.

Dla osób które, właśnie zaczynają swoją przygodę w rysunku kredką , polecam wybrać się do sklepu i próbować jakie kredki są właściwe dla naszych potrzeb.  Chodzi mi to o dźwięk barwy kredki na barwie naszego arkusza, jak i jaka grubość i miękkość będzie nam bardziej odpowiadać. Jak wiadomo każdy producent ma inne technologie i to może w niewielkich różnicach wpływać na nas wybór . Wiadomo, że z czasem te niewielkie różnice już nie będą dla nas takie niewielkie.

Na rynku mamy kredki o grubości 2 mm lub grubsze grafity nawet w formacie Kubuś i większe. Czyli kredki te nie są dedykowane dla małych prac, gdyż pewnych niuansów nie osiągniemy. O ile nie będziemy tych kredek specjalnie ostrzyć w razie potrzeby. Dlatego polecam kredki dla osób rysujących na formacie A3 i większych, które lepiej ogląda się z dalszej odległości.

Zaletami rysowania kredką są:  głębszy odcień , mały stopień odbijania światła. A to ułatwia wykonywanie zdjęć. Ale na egzaminach kredka jest mało stosowana. Może dlatego, że kredką dużo trudniej uzyskać bardzo lekkie odcienie plam, do tego kredkę trudniej  wygumkować w razie ewentualnych korekt. 

Generalnie polecam kredkę tym, którzy mają już jakąś wiedzę co do rysunku i chcą się sprawdzić. A na egzaminach kredka ze względu na swoją głębię będzie pokusą, ale będzie też trudnością w przejściach przestrzennych rysowanego przedstawienia.